Медия без
политическа реклама

След компроматна битка НС отново няма председател

ДБ не се включи в балотажа между Рая Назарян и Силви Кирилов, но това не промени нищо

27 Ноем. 2024Обновена
Заради атаката на Явор Божанков Силви Кирилов трябваше да се обяснява за миналото си.
Илияна Димитрова
Заради атаката на Явор Божанков Силви Кирилов трябваше да се обяснява за миналото си.

Кризата в 51-ото Народно събрание продължава трета седмица. Депутатите отново не успяха да си изберат председател и да започнат същинската си работа.

Днес се проведе пореден рунд гласувания. Участваха същите кандидати за поста - Рая Назарян от ГЕРБ-СДС, Петър Петров от "Възраждане", Наталия Киселова от БСП и Силви Кирилов от ИТН. Последният още миналата седмица се очерта като претендентът с най-големи шансове за успех - когато се стигне до неизменния балотаж между него и Рая Назарян, зад Кирилов застават депутати от 5 политически сили - ПП, "Възраждане", АПС, ИТН и МЕЧ. Това обаче се оказва недостатъчно, тъй като депутатите от ДБ и БСП отказват да го подкрепят.

Днешното гласуване завърши по обичайния начин - нито един от кандидатите не спечели. Разделението в ПП-ДБ по отношение на Кирилов продължи - 17 го подкрепиха, един беше против, а 19 се въздържаха. На балотаж отидоха отново Назарян и Кирилов. Този път обаче балотажът се проведе след пауза от час и половина, в която политиците водеха интензивни закрити разговори.

Това доведе до малък пробив - от ДБ обявиха, че няма да участват в балотажа. Един от водачите им Божидар Божанов обвърза това решение с избора на главен прокурор - той посочи, че ДБ се притеснява от възможността Борислав Сарафов да оглави държавното обвинение за следващите 7 години и затова парламентът трябва да заработи и да предотврати избирането му. За целта коалицията иска да се приемат промени в Закона за съдебната власт, с които да се забрани на Висшия съдебен съвет (ВСС) да прави назначения, ако мандатът му е изтекъл, какъвто е случаят.

В същото време, ДБ все така отказва да застане зад Кирилов, но направи отстъпката да не участва в гласуването. Идеята беше, че така ще се намали броят на нужните гласове, за да бъде избран Кирилов. В момента правилото е, че кандидатът за председател трябва да получи над половината от гласовете на присъстващите народни представители.

Това обаче се оказа недостатъчно. За Назарян както винаги гласуваха единствено 69 нейни съпартийци от ГЕРБ-СДС. Кирилов получи 100 гласа - 17 от ПП-ДБ (тук влизат само депутатите от ПП - бел.а.), 34 от "Възраждане", 19 от АПС, 18 от ИТН и 12 от МЕЧ. Срещу него обаче гласуваха 101 депутати - 69 от ГЕРБ-СДС, един от ПП-ДБ (Явор Божанков - бел.ред.), 30 от ДПС-НН и един от БСП. 16 депутати се въздържаха - 15 от БСП и един от ПП-ДБ. Така изборът на председател отново се провали.

"Ние сме категорично против задкулисни договорки, неясни мнозинства и заигравки с демокрацията", обясни съпротивата на БСП временният лидер на соцпартията Атанас Зафиров. Той посочи, че трябва да се търси най-добрият кандидат за поста, а не най-възрастният (това е Силви Кирилов - бел.а.), и добави, че преговорите трябва да продължат. Социалистите държат на своя претендент - Наталия Киселова. Зафиров заяви, че казусът с блокажа трябва да се разреши до 48 часа - иначе казано, до края на работната седмица.

Самият Кирилов не издържа и гласно заяви разочарованието си. "Това не беше решение, което удовлетворява избирателите, българския народ и държава. Нашата отговорност пред тях става все по-тежка", каза той.

Междувременно Делян Пеевски от ДПС-НН обвини ПП-ДБ, че са отишли "първо на колене при "Възраждане", сега на колене влезе при БСП". "Да е ясно на всички избиратели на ПП-ДБ – Кирил Петков, Асен Василев, Денков, Божидар Божанов са в скута на Костадинов и Слави Трифонов. Да им е честита коалиция "Москва"", обяви Пеевски. А себе си декларира за "най-истинската прозападна опозиция".

Следващото заседание на парламента ще бъде утре, 11 часа.

 

Компроматна атака

Днес Силви Кирилов се оказа обект на атака, която дойде от Явор Божанков от ПП-ДБ - последователен критик на кандидата на ИТН.

От трибуната Божанков обяви, че Кирилов е бил съдружник с бившия премиер Любен Беров, когото определи като "параван на ДПС". От това Божанков направи връзка с ИТН, която нарече "малкото ДПС". После добави, че Кирилов е участвал в партията на бизнесмена Христо Ковачки ЛИДЕР, както и в здравноосигурителен фонд с бизнесмена Йордан Христов, чието име изплува в случая "Барселонагейт". Според Божанков с кандидатурата на Кирилов не може да се постигне антикорупционно мнозинство, а само ще се легитимира участието на "Възраждане" във властта, която нарече "пропутинска партия".

В отговор зам.-шефът на ИТН Тошко Йорданов изсипа цял куп обиди срещу Божанков от трибуната, като най-безобидната от тях беше "червен запъртък". Самият Кирилов не отрече нищо от казаното, но обясни, че навсякъде е участвал като професионалист и здравен експерт, а партията ЛИДЕР е напуснал, веднага след като е бил определен да заеме пост в нейното ръководство. Станислав Балабанов от ИТН се обърна предупредително към опонентите на Кирилов, че работят в полза на лидера на ДПС-НН Делян Пеевски.

БСП, от чийто гласове също зависи изборът на Кирилов, смята, че първо трябва да се проведе своеобразно изслушване на кандидатите - да кажат какви са плановете им не само за парламента, но и за правителството като потенциални служебни премиери. Кирилов обаче възрази, че в процедурните правила по избора на председател не се казва нищо за изслушване. От ДБ пък се ядосаха на грубиянския тон на Тошко Йорданов и поискаха наказание за него.

Междувременно в кулоарите даде брифинг Делян Пеевски. Той парадоксално обвини ПП-ДБ за отказа на ГЕРБ-СДС от първия мандат - заяви, че ПП-ДБ "са под въздействието на различни вещества и на всичките кешове, които откраднаха през последните 3 години", а прокуратурата нападна, че "слага огромен плажен чадър, да не кажа шатра" над ПП-ДБ. Пеевски се обърна и към президента Румен Радев, когото призова да смени Централната избирателна комисия (ЦИК), след като твърди, че има изборни измами. Това е меко казано странно искане, тъй като съставът на ЦИК се избира от парламентарните формации.

Кирил Петков обяви, че неговата партия ПП продължава да подкрепя Кирилов. "Няма по-голяма опасност от това да имаме през следващите 7 години Сарафов над главите ни, да имаме още едно служебна правителство на Главчев, да се подменят 300 хиляди гласа на следващите избори", посочи той, макар че не обясни с какво изборът на кандидата на ИТН решава тези въпроси. Бившият премиер все пак разкритикува Кирилов за това, че не възпря обидната тирада на Тошко Йорданов от трибуната, и го призова да повдигне нивото на парламента, ако бъде избран за негов председател.

 

Какво е положението в НС

След като миналата седмица не бе избран председател на НС, последваха плахи опити за преговори между парламентарните сили.

От БСП поканиха на среща политическите сили в Народното събрание, без ГЕРБ-СДС и ДПС-НН, за да търсят заедно изход от парламентарната криза. Отзоваха се само две формации - "Възраждане" и МЕЧ. ИТН отказа тази среща, а ПП-ДБ заявиха, че по същото време са имали коалиционен съвет.

В началото на тази седмица лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов каза, че е направил крачка назад, отстъпил е за председател на парламента и e предложил Атанас Атанасов от ПП-ДБ за поста, като само така ще оттегли кандидатурата на Рая Назарян. Намерих това за справедливо - от тях председател на парламента, от нас премиер, заяви той. След размяна на позиции с ПП-ДБ, Борисов обяви на брифинг, че категорично оттегля заявката да е кандидат за премиер. Веднага връщам мандата, като го получа, допълни той.

 

Настроения

Лена Бориславова от ПП-ДБ предупреди пред bTV, че думите на Борисов не бива да се вземат за "свършен факт толкова бързо". "Борисов не желае да носи отговорността на първия мандат – това не означава, че той не трябва да извърви стъпките и да каже защо точно се отказва", каза Бориславова.

Според нея от ГЕРБ винаги са прокарвали хора на Делян Пеевски във властта, дори формално да не са били в коалиция. "Димитър Главчев е един прекрасен пример за това. Не знам дали има гражданин у нас, който да мисли, че Главчев не е марионетка на Пеевски и той го доказва с всяко едно решение в Министерски съвет и с подбора си на кадри", уточни тя.

Станислав Балабанов отрече пред БНР, че Силви Кирилов е "скритият премиер", и нарече "глупост" твърденията, че задкулисно е договорено мнозинство за управление на държавата. Преди две седмици обаче лидерът на ИТН Слави Трифонов лансира Кирилов като потенциален служебен премиер и го нарече "най-хубавото за демокрацията ни".

От "Възраждане" пък предлагат депутатите да се обединят около друга кандидатура за председател на НС, която да отиде на балотаж. Петър Петров от националистите, който самият е такъв кандидат, каза за БНР, че правилата за избор на председател могат да бъдат променени по всякакъв начин, така че по-лесно да бъде избрана фигура за този пост.

Последвайте ни и в google news бутон

Още по темата