Медия без
политическа реклама

София изостава с ремонта на ключов булевард

Отсечката по "Тодор Каблешков" между ул."Ген. Кирил Ботев" и ул. "Боянски водопад" не е отворена въпреки обещанията на кмета Йорданка Фандъкова

08 Септ. 2020Обновена

Докато в София имаше блокади на кръстовища, представителите на властта, включително кметът Йорданка Фандъкова, постоянно изразяваха загриженост за нарушеното право на столичани на свободно придвижване. След като полицията разчисти барикадите, Столична община пак се превърна в основен проблем за това придвижване. Градът започва активния есенен сезон с множество транспортни тапи, част от които се дължат на мудните общински ремонти. 100 дни след началото на дейностите по разширението на 1-километров участък от ключовия булевард  "Тодор Каблешков" и  38 дни преди срока за приключването им изглежда, че той трудно ще бъде спазен. До 16 октомври трябва да е пусната в експлоатация отсечката от бул. "България" до ул. "Луй Айер", в която трябва да има две платна за движение, остров между тях, велоалея и нови тротоари. През август кметът Фандъкова обеща най-късно до 5 септември да е готово южното платно, което се изгражда в момента, в отсечката от ул. "Ген. Кирил Ботев" до ул. "Боянски водопад". Въпреки че става дума за около 200-метров участък, той още не е готов, макар сезонът на активните отпуски да свърши и автомобилният трафик по улиците да се увеличи.

Според гражданската организация "Спаси София" изпълнителят на обекта - "Трейс Груп", е просрочил всички етапи, заложени в договора със Столична община. Сдружението смята, че шансовете компанията да предаде обекта в срок не са никак големи и "че и този ключов за столицата проект ще се превърне в поредния забатачен обект на управляващите". "Към настоящия момент не е завършен дори етап I, който по план е следвало да бъде пуснат в експлоатация на 21 юни 2020 г.", съобщават от сдружението във "Фейсбук".

Въпреки сериозните опасения, че обектът няма да е готов до 16 октомври, когато изтичат 138-те дни за ремонта на бул. "Тодор Каблешков", преди дни Фандъкова заяви, че няма никакви опасения относно изпълнението. Тя поясни, че крайният срок за предаването на обекта е 5 месеца след началото на работата, която започна на 31 май. Проектантът уверил кмета, че при строителните дейности заданието се спазва. След приключването на разширението в споменатия участък - ул. "Ген. Кирил Ботев" и ул. "Боянски водопад", с което приключва етап I, ще бъде затворено движението по кръстовището "Тодор Каблешков"и "Боянски водопад". До тази сутрин това не бе направено.  Там трябва да се изгради водопровод, канализация и да се положат инженерни мрежи в настилката. По същото време частен инвеститор ще изгради топлопровод и канал до строяща се сграда. По време на ремонта в този участък движението ще се пренасочва през ул. "Костенски водопад" и ул. "Златните мостове". Указанията на общината са във всеки момент от строителството отворена за движение да остава една от двете основни улици в квартала: "Боянски водопад" или "Костенски водопад".

Ситуацията с разширението на бул. "Тодор Каблешков" започва да напомня тази със злополучния ремонт на ул. "Граф Игнатиев". Първоначално по договор той трябваше да приключи за 300 календарни дни, но впоследствие изпълнителят "Джи Пи Груп" поиска, а Столична община уважи, отлагане на срока заради лошо време. Така на компанията бе спестена солидна глоба за незавършване на строителните работи в срок.  

ТАПА

Частично отворената в понеделник отсечка Горубляне-Младост по Южната дъга на Околовръстния път на София втори ден създава огромни задръствания и километрични опашки от автомобили във всички посоки около Горубляне. Шофьори се оплакват, че остават блокирани с автомобилите си за повече от 30 минути. Налага се екипи на Пътна полиция да регулират движението.

Докато не приключи цялата строителна дейност на трасето обаче, не може да се очаква подобрение на трафика. Пред бТВ инж. Иван Досев от АПИ обяви, че по план срокът на приключване на обекта е краят на следващата година, но изпълнителят прави всичко възможно да скъси работата и тя да приключи в средата на 2021 г.

"Не мога да се съглася, че не е облекчен трафикът. Този трафик щеше да минава през „Младост“. Така че категорично е облекчение за хората, които живеят в квартала“, коментира инж. Досев. Затова всичко, което можело да се пусне поетапно, щяло да се пусне, но така че да може продължат строителни дейности.

Самото трасе е 6 км и включва четири пътни възела – „Младост“, „Горубляне“, „Герман“ и „Лозен“. Има и два мноста – над реките Искър и Кална.

Последвайте ни и в google news бутон

Още по темата