Медия без
политическа реклама

София пуска нова програма за безплатна смяна на стари печки

По приключващ през 2023 г. проект са подменени уредите на 7 000 домакинства, а до април действа друг за 17 населени места

9 523 климатици са монтирани в София безплатно по проект на ОПОС между 2021 и 2023 г.

Столична община ще усвои 37 млн. лв. от предвидените 44 млн. лв. за безплатна смяна на стари печки на твърдо гориво с климатици, системи на пелети и газ в рамките на проекта по Оперативна програма "Околна среда" „Подобряване качеството на атмосферния въздух в Столична община чрез подмяна на отоплителни устройства на твърдо гориво с екологични алтернативи“. Това стана ясно на заключителната пресконференция по инициативата, която приключва в края на годината. Досега по нея 7 056 домакинства в София вече са сменили печките си на въглища и дърва, а подписаните договори са 8 348. Това означава, че до Нова година трябва да се сменят печките на още близо 1 300 домакинства. След преброяването през 2021 г. стана ясно, че около 32 000 домакинства все още се топлят с твърдо гориво в София. През 2011 г. те бяха над 55 000.    

На вече обслужените жилища в София са монтирани общо 19 041 бр. нови уреда. Очаквано най-голям е бил интересът към климатиците – 9 523 бр., следвани от радиаторите - 6 003 бр. устройствата на пелети – 3 214 бр., отоплението на газ – 301 бр. Заради желанието на отопляващите се с твърдо гориво да преминат на климатици администрацията на София два пъти е трябвало да преработва документите и да увеличава заявките за тях. Първоначално срокът на проекта е бил 54 месеца и е трябвало да приключи през есента на т.г., но зарази засиления интерес през последните месеци той е удължен до 57 месеца, поясни Румяна Гълъбова, която е началник на отдел „Въздух“ в направление „Зелена система, екология и земеползване“ към СО.  

Общата сума, която София можеше да получи по тази инициатива на ОПОС, бе 44,3 млн. лв, от които 37,7 млн. европейско и 6,64 млн. лв. национално съфинансиране. Общината ще успее да усвои около 37 млн. от тези средства, изчисли Теодора Полимерова, която директор на дирекция „Климат, енергия и въздух“. 

Най-големият проблем при реализацията на проекта е бил това, че информационната кампания за него се е провеждала по време на ограниченията заради COVID-19, поясниха от "Московска" 33. Поради тази причина на много от събиранията в кварталите с преобладаващо отопление на твърдо гориво не е имало достатъчно хора. Най-много договори за подмяна на стари печки са сключени в район "Кремиковци" - 3165, следван от "Панчарево"- 1660, "Банкя" - 1003 и т.н. 

Все още е в ход друга програма на ЕС, по която живеещи в София и околни населени места могат да кандидатстват за безплатна подмяна на старите си уреди с по-нови и екологични. Тя се казва „Българските общини работят заедно за подобряване на качеството на атмосферния въздух”, по програма Life, и към момента обхваща кварталите „Абдовица“, „Димитър Миленков“, „Филиповци“, „Требич“, „Обеля“, в.з. „Малинова долина“ и селата Волуяк, Мрамор, Чепинци, Негован, Световрачене, Кубратово, Бусманци, Казичене, Кривина, Владая и Мърчаево. Крайният срок за кандидатстване по нея е 30 април догодина. 

Към средата на 2024 г. Столична община ще обяви нова инициатива за безплатна смяна на стари печки, съобщи още Полимерова. Кметството вече е подало проектно предложение за еврофинансиране и в момента тече период за оценка на документите. Очакванията са ЕС да отпусне нови около 74 млн. лв. По новата програма няма да може да се кандидатства за газифициране, но освен климатици и пелети, ще бъдат включени и варианти за отопление с термопомпи. 

Още по темата

АНКЕТА "СЕГА"

За кого ще гласувате на парламентарните избори на 9 юни?