Медия без
политическа реклама

“Спаси София” предлага решение на проблема с изоставените автомобили

СОС ще гледа искане за 1-месечен срок за реакция на сигнали за излезли от употреба МПС

bTV

Да се заложи задължителен срок от 1 месец, в който районните администрации в София разглеждат сигнали на граждани за излезли от движение автомобили, паркирани на общинска територия, и за издаване на заповеди за тяхното премахване. Това предвиждат предложения за промени в ресорната наредба, внесени от общинския съветник Борис Бонев от гражданската организация "Спаси София". Сдружението бе инициатор и на промените, свързани с изоставените коли, приети неотдавна от Министерски съвет. Новият доклад е качен на сайта на СО, като до следващия петък - 19 февруари, по него могат да се правят предложения, допълнения и коментари.

Бонев мотивира поправките с това, че в действащата наредба няма обвързващи срокове за разглеждане на сигнали и за издаване на заповеди за принудително преместване на излезли от употреба МПС. "Въвеждането на срокове от един месец и за двата процедурни етапа ще ускори и оптимизира процеса по премахване на ИУМПС от обществените площи. При липсата на подобни срокове премахването на ИУМПС има по-скоро пожелателен, отколкото задължаващ характер и може да бъде практически отлагано за неопределен период от време. Поради това се наблюдава и дисбаланс в интензитета на премахване на ИУМПС в различните административни райони на Столичната община, с оглед на различното управление на всеки от районите", се посочва в мотивите към доклада. Той вече бе разгледан от транспортната комисия в Столичния общински съвет, която обаче не го гласува именно защото документът е в етап на обществени консултации.

Както "Сега" нееднократно е писал, сигналите за изоставени коли са едни от най-честите и многобройните в контактната платформа на Столична община - call.sofia.bg. Ежедневно в него постъпват по десетина, а понякога и по повече снимки и координати на зарязани МПС, като в част от сигналите изрично се отбелязва, че данните се внасят за пореден път, без задължените кметове на райони да са реагирали. Само през отиващата си седмица сигнали за изоставени коли, с или без номера, се постъпили от "Манастирски ливади" в район "Триадица", в район "Връбница" за няколко случая в ж.к. "Обеля", в Люлин", "Изгрев" и т.н. В един от случаите в ж.к. "Дианабад" администрацията в "Изгрев" е сезирана, че през януари гражданин е подал информация за автомобил с отдавна изтекъл технически преглед и е получил отговор, че процедурата по преместването му е стартирала. Проверка обаче показала, че на 11 февруари МПС-то все още не е стикирано с предупреждение за предстоящо принудително вдигане. 

В края на м.г. Министерският съвет прие промени в Наредбата за излезлите от употреба моторни превозни средства, според които от 8 януари т.г. срокът една кола да се счете за такава бе намален от 24 на 3 месеца след изтичането на годишния й технически преглед, ако през това време той не се поднови. Условието е колата да е паркирана на общинска територия. Ако стикерът на стъклото показва, че собственикът не е осъществил технически преглед повече от 90 дни, то автомобилът може да се стикира, след което човекът разполага с още 3 месеца да премахне доброволно машината от общинската собственост или да премине технически преглед. След тези последни 90 дни общината вече ще е в правото си да отстрани МПС.

Според Бонев общинската наредба има нужда и от още прецизиране, тъй като в нея има и други празноти и административни тежести. "Спаси София" предлага да отпадне задължението в състава на общинските комисии, извършващи процедурата по вдигането на ИУМПС, да присъства представител на СДВР. "При проведени консултации с районни кметове се установява, че изискването за наличието на представители на СДВР създава сериозни трудности за сформирането на комисията и за осъществяването на нейната дейност. За разлика от служителите на Столичния инспекторат и районните администрации, СДВР е отделна държавна структура, която не е на подчинение на Столичната община. Липсва обективна или законово определена необходимост от наличието на представител на СДВР в комисията. В хипотезата, в която е необходимо извършването на справки относно конкретни МПС, то същите могат да бъдат извършени впоследствие чрез изискване на документи и/или сведения от органите на МВР, респективно СДВР", пише в мотивите.

Последвайте ни и в google news бутон

Още по темата