Медия без
политическа реклама

Столична община се опитва да овладее незаконните сметища

Фирмите за извозване на строителни и едри отпадъци ще имат по-лесен достъп до регламентираните депа, обеща кметът на София

03 Септ. 2024
Васил Терзиев и директорът на общинският завод за боклука Николай Савов (вляво).
Васил Терзиев и директорът на общинският завод за боклука Николай Савов (вляво).

Столична община не е започнала да премахва незаконните сметища, които по-рано през годината кметът Васил Терзиев обяви, че са открити и картограирани. Днес Терзиев поясни, че първата цел на администрацията ще е да се спре натрупването на нови отпадъци на нерегламентираните бунища, като за целта на фирмите за извозване на строителни и едри отпадъци ще бъдат посочени допълнителни места за изхвърляне. "В момента сме във фаза да разберем къде какво има и да спрем запълването чрез контрол и отстраняване на причините за възникването на незаконните сметища. За целта фирмите, които извозват едрогабаритни и строителни отпадъци, трябва да имат по-лесен достъп до регламентирани сметища, където по-лесно да извозват тези отпадъци. Идентифицирани са парцели къде това да се случи и се работи по довършване на проект за мощности за едрогабаритен и строителен отпадък", информира столичният кмет, цитиран от БТА.

"Първата ни цел е да спрем да се трупат нови и нови боклуци в текущи или нови сметища. Следващ етап е почистването на текущите сметища, като обаче това ще е дългогодишен и много скъп процес", заяви Терзиев. До момента сме открили около 240 незаконни сметища, като количеството боклук е четири пъти повече, отколкото на депото във „Враждебна“, което е е една планина, посочи кметът Терзиев. 

Неотдавна неправителствената организация "Антикорупционен фонд" показа разследване, озаглавено "Властелините на пръстта". То показа как дългогодишна корупционна схема в Столичния инспекторат е създала паралелна система за изхвърляне на строителни отпадъци и земни маси на над 240 нерегламентирани сметища на територията на общината. Освен причинените сериозни екологични рискове, злоупотребите, разкрити от новото ръководство на инспектората, ощетяват бюджета на София със стотици хиляди левове, поясниха от АКФ. „Люлин, Бистрица, Банкя, Панчарево – не е останал район в покрайнините на София, който да не е засегнат,“ каза София Желева от фондацията. В продължение на години отпадъците са били изхвърляни в и около деретата на реки, на територията на земеделски земи, на общински и частни имоти. 

В София всички строителните отпадъци и земни маси се транспортират до общинското депо „Враждебна“ където на фирмите, превозващи отпадъците, се начислява такса според теглото на товара. Нерегламентираното изхвърляне се наказва с глоби до 5000 лв. за шофьорите на камионите и до 50 000 лв. за транспортните фирми. 

ЗА ПРЕВРЪЩАНЕТО НА БОКЛУКА В ГОРИВО

С подписването на новите договори за оползотворяване на RDF (твърдо гориво от отпадъци) депонирането на боклук в завода в село Яна ще падне под 10%, каза още Васил Терзиев на съвместна пресконференция заедно с директора на предприятието за третиране на отпадъците Николай Савов и с Ивайло Ганев от Техническия университет в София, извършил обследване на състоянието на машинните съоръжения. 

Както "Сега" писа, през август стана ясно, че кметството е избрало фирми по всички 8 позиции от обществената поръчка за търсене на компании, които да приемат произведеното RDF-гориво в общинския завод в село Яна. Така София е на път да сключи договори за пласирането на до 195 000 т. преработена смет, или 100% от получения RDF. За целта тя е готова да плати до 22,6 млн. лв. без ДДС за срок от 1 година. Предишните договори на общината за извозването на RDF-а, сключени по времето на Йорданка Фандъкова, бяха за около 40% срещу около 26 млн. лв., които обаче бяха прекратени предсрочно.  "Ние ще постигнем над 50-60% по-нисък разход на тон RDF, посочи Терзиев, цитиран от БТА . Според него спестените пари могат да се използват за други неща като инвестиции в оборудване на завода и за повишаване на качеството на услугите. 

Директорът на завода Николай Савов съобщи, че от януари до септември 2023 г. в завода са депонирани 73 070 тона отпадъци, а от началото на тази година досега количеството на депониран отпадък е 4 884 тона. По проект на завода количеството отпадъци, които могат да влязат в завода, са общо 410 хил. тона, очакваме тази година те да станат 453 хил.тона, като от тях ще се депонират около 1500-2000 тона. Очакваме до края на годината депонираният отпадък да падне под 10%, заяви Савов. Той информира още, че приходите от рециклируеми материали от 15 юли до 1 септември 2023 г. са 26 000 лева. За същия период на 2024 г. приходите са в размер на 367 000 лв. 

Проф. Ивайло Ганев от Техническия университет коментира, че това е сложен завод, в който се извършват много технологични процеси. Специалистите са обследвали над 200 съоръжения, които включват основно елементи от машиностроенето – барабанни сита, сепаратори. Ганев подчерта, че за близо 10 г. експлоатация в завода не са правени ремонти и модернизация.

"Състоянието е, грубо казано, трагично, заяви той. Преподавателят обясни, че проблемите водят до намаляване на възможността за производство на RDF. При направеното обследване е констатирано и недоброто качество на произвеждания RDF, както и изключително тежкото състояние на системата на вентилацията и прахоотделянето, което е генератор за замърсяване, посочи той. "Цялата система следва да се модернизира и да се направи нова система за отделяне на фините прахови частици и системата за филтрация", обобщи Ганев. Екипът е направил предписание от 80-100 страници, с което да се гарантира безпроблемно сметосъбиране и спазване на процесите в завода. Директорът увери, че предписанието се спазва и това дава резултат. 

Последвайте ни и в google news бутон

Още по темата