Столична община обяви обществена поръчка, чието успешно завършване е важно, ако управляващите в града искат отпадъците да се превръщат в ресурс, а да не се трупат. Заместник-кметът по екологията Надежда Бобчева е открила процедура за избор на фирми, които да приемат и оползотворяват произведения в общинския завод за боклука RDF-гориво от отпадъци, личи от регистъра с обществените поръчки. В търга могат да участват всички заводи, електроцентрали и други предприятия, които имат разрешение да горят RDF.
Процедурата е разделена на 8 обособени позиции, като участниците могат да кандидатстват за повече от една. Общото количество на преработения отпадък, който общината иска да пласира, е до 195 000 т. годишно. За целта тя е готова да плати до 22,6 млн. лв. без ДДС на компаниите, които ще го приемат. Срокът за подаване на оферти е 16 май т.г., а договорите ще са за 1 г., става ясно от документите.
Предишният конкурс за изгаряне на RDF бе проведен през 2023 г. от администрацията на бившия кмет Йорданка Фандъкова. Предложеното тогава количество бе двойно по-малко- до 98 000 т., но прогнозната стойност бе около 26.5 млн. лв. Кандидатстваха само "Холсим България", която от години изгаря RDF-а на София, и неизвестният дотогава участник "Индустриални суровини". Сключени бяха договори за оползотворяване на само 73 000 т.
Около RDF-а, произвеждан в завода в село Яна, преди дни се разгоря поредният скандал в СОС. Общински съветници от ГЕРБ публикуваха видео как горивото се зарява в земята и попитаха защо не се оползотворява. Шефът на групата Антон Хекимян, заместникът му Георги Георгиев и Лорита Радева и Анна Стойкова заявиха, че внасят сигнал в Регионалната инспекция по околна среда с искане за незабавна проверка. Впоследствие от предриятието оповестиха, че проверката не е установила никакви нередности. Георгиев попита и защо за 5 месеца управление новото ръководство на завода не е провело конкурс за избор на фирми, които да приемат и оползотворяват RDF-а.
Кметът на София Васил Терзиев и шефът на СПТО Николай Савов признаха, че голяма част от произведеното гориво наистина все още се заравя, но поясниха, че за 6 месеца съотношението е намалено значително спрямо предишното ръководство от времето на Йорданка Фандъкова. "Заводът за боклука произвежда дневно около 600 тона RDF, от които около 230 тона се оползотворяват. Вярно е, че все още около 2/3 от RDF-а се заравя, но само допреди 6 месеца този процент е бил 85-90 на сто", изчисли Савов. В момента RDF горивото на София се изгаря само от циментовия завод "Холсим", който не може да ополозотвори цялото произведено количество, стана ясно още от думите на Савов.
За обществената поръчка за RDF той отговори, че през месеците, откакто е шеф, целта е била качеството на горивото да се подобри, за да бъде поискано от циментовите заводи, които работят с него. Савов за пореден път заяви, че преди предприятието е произвеждало два пъти по-малко RDF от това, което капацитетът му позволява. Освен това произведеният RDF e бил с лошо качество, поради което фирмите не го искали. Причината е, че от сместа не били отстранявани ненужни съставки като алуминиеви кенчета и строителните отпадъци, което влошавало показателите му. Савов каза още, че новите тестовете са показали значително подобрение и че вече 7 фирми са проявили интерес. Васил Терзиев добави, че целта на неговия екип е до края на 2024 г. съотношението между оползотворен и заровен RDF да се намали до 90:10.