Медия без
политическа реклама

Терзиев и ГЕРБ взаимно се обвиняват за възможна криза с боклука на София

Заводът за отпадъците спира договор с частна фирма за 4 млн. и възлага на общинска за 1 млн.

10 Апр. 2024
Васил Терзиев и шефът на СПТО Николай Савов
Васил Терзиев и шефът на СПТО Николай Савов

Кметът на София Васил Терзиев и представителите на ГЕРБ в Столичния общински съвет за пореден път влязоха в спор как се управлява процеса по събирането и оползотваряването на отпадъците в града. Общински съветници от ГЕРБ обвиниха директора на завода за боклука Николай Савов, че откакто той е шеф, Столичното предприятие за третиране на отпадъците е намалило в пъти процента на отделените материали, които са годни за рециклиране. Групата на ГЕРБ публикува и видео как произведеното RDF-гориво, което може да се използва като енергия, се заравя в земята, а не се оползотворява. "RDF-гориво, произведено от завода, се заравя в депо „Садината“. Това е резултатът от петмесечното управление на новото ръководство в лицето на Николай Савов, назначен лично от кмета Васил Терзиев на 29 ноември м.г. Заравянето на произведен RDF, който трябва да бъде изгарян в циментовите заводи, беше документирано при проверка на място", заявиха от ГЕРБ след посещение в завода, в което са участвали шефът на групата Антон Хекимян, заместникът му Георги Георгиев и съветниците Лорита Радева и Анна Стойкова. Те заявиха, че внасят сигнал в Регионалната инспекция по околна среда с искане за незабавна проверка. 

„Шефът на завода изрично призна без притеснения в отговор на мой въпрос какво виждаме: заравят RDF в депото. Така от една страна се харчат хиляди левове за производство на RDF, който се заравя в земята, вместо да се изгаря, а от друга депото се запълва на много по-бързи обороти. Всички материали ще предадем на РИОСВ“, заяви Георги Георгиев. Той попита защо вече 5 месеца новото ръководство на завода не е провело обществена поръчка за избор на партньор, който да приема и оползотворява произведения RDF.  

Кметът на София Васил Терзиев и шефът на СПТО признаха, че част от произведеното RDF-гориво все още се заравя, но поясниха, че за около половин година съотношението е намалено значително в сравнение с депонирането при предишното ръководство от времената на Йорданка Фандъкова. "Дневно заводът за боклука произвежда около 600 тона RDF, от които около 230 тона се оползотворяват. Вярно е, че все още около 2/3 от RDF-а се заравя, но само допреди шест месеца този процент е бил 85-90 на сто", изчисли Савов. В момента RDF горивото се изгаря само от циментовия завод "Холсим", който не може да ополозотвори цялото количество от 180 000 тона. Затова и вече готово гориво се заравя в депото, а общото количество на събраните отпадъци в София е около 1100 тона.

За обществената поръчка той отговори, че през месеците, откакто управлява СПТО, целта е била качеството на RDF-горивото да се подобри, за да бъде пожелано от циментовите заводи, които могат да работят с него. Савов припомни, че по времето на Фандъкова заводът за боклука е имал един договор за оползотваряване на RDF, който е бил прекратен още преди неговото идване. Савов каза още, че сега 7 фирми са проявили интерес към произвежданото от завода гориво и че предстои да се обяви обществена поръчка за избор на партньор.

Васил Терзиев допълни, че целта на неговия екип е до края на 2024 г. съотношението между оползотворен и заровен RDF да се намали до 90:10. Той съобщи още, че общината е прекратила договор с частната фирма "Екоресурс" за ръчно сортиране на отпадъците на стойност 4 млн лева и е сключила договор за същата дейност с общинското дружество "Софекострой" за 1 млн. лева. "Същата работа ще се извършва за около 3 млн. лева по-малко. По прекратения договор от 2019 г. до 2023 г. на фирмата са платени 13,7 млн. лв., а приходите от дейността са 354 000 лв. Аз наричам тази фирма "посредник" в работата на СПТО", коментира Терзиев.

По повод прекратения договор от ГЕРБ заявиха, че в резултат на това сепарирането на рециклируеми материали в завода е намалено в пъти. “В момента по 8 човека на две смени отделят рециклируемите материали", съобщи Лорита Радева. По нейни изчисления през ръцете на всеки от работещите минават по 70 тона на ден, което води до некачествено отсяване. "До миналата година ръчното сепариране се е извършвало от поне 30-33 служители на смяна и общо 70 на денонощие", противопостави тя. "В резултат бункерите за приемане на битовите отпадъци са пълни на 70%, което никога досега не се е случвало. Това е причината и десетки сметоизвозващи камиони да стоят часове на опашки, за да могат да разтоварят", коментира Антон Хекимян.

Николай Савов обаче отговори, че струпване на камиони пред завода има само в определени дни, в които той обслужва транспортиращите фирми, които имат договори с хотели  ресторанти, юридически лица, производствени предприятия, магазини и т.н., които нямат право да изхвърлят отпадъците си в сивите контейнери. Савов каза още, че случайно или не, проверката на ГЕРБ е направена точно в такъв ден. Той допълни, че по договора с "Софекострой" на работа в завода за боклука ще дойдат още 24 души, които ще се включат към работещите на смяна. Направени били и вътрешни размествания, в резултат на които администрацията в СПТО е намалена с 16 души, които също са били насочени към ръчното сепариране на отпадъците. Така при икономия от 3 милиона лева очакванията са работещите да постигат същия ефект като при договора с частната фирма.  

Както "Сега" писа, в края на м.г. новоназначеният шеф на СПТО съобщи, че предприятието, което бе открито през 2015 г., не работи ефективно, в резултат на което огромната част от боклука на София се складира, а не се преработва. По тази причина клетките за депониране в местността "Садината" край село Яна се пълнят по-бързо от планираното, което след 2-3 г. може да доведе София до криза с боклука. Днес Васил Терзиев потвърди, че тенденцията продължава и че при това темпо на запълване на клетките капацитетът им ще се изчерпи "от 20 до 28 месеца". Той припомни, че при откриването на завода експлотационният му капацитет е бил планиран за 21 г. "Можете да направите сметката колко точно добре е управляван целият процес по рециклиране, извозване и горене на RDF. Отделно през този период стотици хиляди тонове боклук са били извозвани и в депото в Долни Богров", коментира Терзиев. 

Днес обаче от ГЕРБ заявиха, че ако в София наистина настане криза с боклука, за това вече ще е виновен действащият кмет на София. "Ако екипът на Терзиев и ръководството на завода за отпадъци продължават да работят така, ще създадат предпоставки за огромни екологични проблеми на София", коментира Антон Хекимян.

През декември м.г. Николай Савов каза още, че предприятието произвежда два пъти по-малко RDF от това, което капацитетът му позволява. Освен това произведеното гориво e с лошо качество, поради което фирмите не го искат. Причината е, че от сместа за RDF-а не са били отстранявани ненужни съставки като алуминиеви кенчета и строителните отпадъци, което влошава показателите му. Днес Савов заяви, че според лабораторните анализи на потенциалните ползватели качеството на RDF-а вече е значително по-добро, което би трябвало да доведе до сключване на договори за оползотваряването му. 

Последвайте ни и в google news бутон