Медия без
политическа реклама

Три министерства си оспорват антинаграда за достъп до информация

Народното събрание също е сред претендентите за "Катинар" по случай деня на правото да знам

Тайните на МВР за силата, използвана по време на протестите, както и за полицаите, наказани за насилие над протестиращите, носят на министерството номинация за антинаградата за достъп до информация.
МИХАЕЛА КАТЕРИНСКА
Тайните на МВР за силата, използвана по време на протестите, както и за полицаите, наказани за насилие над протестиращите, носят на министерството номинация за антинаградата за достъп до информация.

Министерствата на вътрешните и външните работи, както и това на правосъдието са сред институциите, които се състезават за антинаградата "Катинар", която се дава всяка година от Програма достъп до информация (ПДИ) по случай 28 септември - деня на правото да знам. В позорната класация участват и парламентът, както и председателката на бюджетната му комисия Менда Стоянова (ГЕРБ). Главният инспектор Теодора Точкова, която заема поста вече месеци след изтичането на мандата си, също е претендент за отличие с отрицателен знак.

МВР е номинирано заради системния му отказ да предоставя информация, свързана с протестите и силата, употребена от полицаите по време на демонстрациите срещу правителството. 

Столичната дирекция за вътрешните работи (СДВР) няма информация за това какво е правното основание за арестите по време на антиправителствените протести на 2 срещу 3 септември пред сградата на бившия Партиен дом в София.

Министерството на правосъдието претендира за антинаградата заради отказа да изпълни съдебно решение, което го задължава да предостави достъп до паметните бележки от срещите на съдебната власт и КПКОНПИ с експертите от Европейската комисия, подготвящи докладите за България. Делото за достъп до информация бе спечелено от "Сега" още през февруари, но и досега данните не са предоставени. Съдът прие, че търсената информация е от обществен интерес и министреството дължи прозрачност. Там обаче са на друго мнение въпреки влязлото в сила съдебно решение. Според адвокат Александър Кашъмов от ПДИ поведението на министерството е административен произвол.

Министерството на правосъдието отказва да изпълни съдебното решение да предостави на "Сега" бележките от срещите на представителите на съдебната власт с евроекспертите, подготвящи докладите за България. Сега" поиска записките, правени от министерството от 1 януари 2007 г.

Външно министерство може да се сдобие с "Катинар" заради поведението на министър Екатерина Захариева в случая със заявлението на "Сега" да получи информация какви езици и на какво ниво владеят консулите и генералните консули, какво е месечното им възнаграждение и дали са дипломати от кариерата, или са пратени в задграничните мисии "по изключение".

Въпросите по ЗДОИ бяха пратени до Захариева през август 2019 г. Точно в деня, в който изтичаше 14-дневният срок за отговор, от министерството се възползваха от възможността да го удължат с още две седмици. Обяснението бе, че трябва да попитат дипломатите дали са съгласни информацията за тях да бъде огласена. И след новия срок обаче отговори не дойдоха. В момента по случая се води дело срещу мълчаливия отказ на Захариева, което вече месеци наред се протака от съдилищата.

В срамната класация е и Народното събрание заради затварянето за журналисти на парламентарните кулоари в новата сграда на парламента в бившия Партиен дом. Шефката на бюджетната комисия на парламента Менда Стоянова може да грабне "Катинар"-а, тъй като е вносител на проектозакон за изменение и допълнение на Закона за акцизите и данъчните складове. В преходните и заключителните му разпоредби се предлагат изменения в Закона за достъп до обществена информация, с които се "развързват ръцете" на всяка институция да определя такси по този закон и така на практика може да се стигне до ограничаване на достъпа до информация.

Сред кретириите за получаване на антинаградата "Катинар" са лоши практики при работа със заявления по ЗДОИ и неизпълнение на съдебни решения.

ПДИ дава и още едно отличие с отрицателен знак - "Вързан ключ" - за абсурден или смешен случай. Тази година в тази категория е главният съдебен инспектор Теодора Точкова. Причината са действията й по делото "Цумгейт" и отказа й да предостави информация за проверката срещу някогашния главен прокурор, а сега председател на антикорупционната комисия Сотир Цацаров. Последната идея на Точкова за протакане е да се оправдае с пандемията и да поиска да бъде преразгледано влязло в сила съдебно решение, с което е осъдена да предостави информацията. 

Изобретателността на главния съдебен инспектор Теодора Точкова при опитите й да шиканира делото за достъп до информация по скандала "ЦУМ-гейт" стигна нови висоти.

 

Последвайте ни и в google news бутон

Още по темата