Тежката водна криза в страната ражда несправедливости, които просто не могат да бъдат асимилирани от човешкия мозък, ако наистина не си потърпевш. Освен дозиране на отпитите глътки, невъзможността да се поддържа хигиена, събиране на течност от улуци за поливане, монтиране на лични резервоари, на пречистващи филтри и т.н., безводието е съпътствано от още една картина - бясно въртящ се водомер при липсата на капка вода! Проблемът е масов и не изглежда да има решение. Той се получава в часовете, когато официално водата е пусната, но реално не идва - хората отварят докрай крановете с надежда да потече нещо, но в тръбите се движи единствено свистящ въздух - поради голямото налягане се отчита потребление. Така хората не просто страдат от безводие, ами и буквално страдат платено.
"Единственото, което правим, е да плащаме заплатите на ВиК-то. Отварям крана и се чува бър-р-р... Вода няма, водомерът обаче се върти, заплатките са гарантирани", оплака се пред наш екип жена от павликенското село Горна Липница. "Мен даже ме е страх да отвивам крана по тази причина", добави жителка на село Стрелец, община Горна Оряховица. "Сметките си вървят, сложна е наш'та, не може я разберете!", казаха и хора от шуменското Друмево. "Плащаме повече въздух, отколкото вода“, сподели пред БТА човек и от стралджанското село Джинот.
Многобройните всестранни несгоди са причина протестите да не спират, макар правителството, ВиК-тата и общинските управи да казват, че се полагат усилия за решаването им. На властта никой не вярва, хората се спасяват сами. На терен се прилагат различни "Направи си сам" решения - наклонено бидонче с чучур, за да се получи мивка (ползва се предимно минерална вода); готвят се гозби, неизискващи варене, понеже то е с вода; оставят се на открито варели, за да се получи слънчева вода за къпане; пере се с перални, които не изхвърлят вода, докато не приключат; водопой се осъществява по едно и също време от общо корито на различен тип животни.
В споменатото Стрелец също се очаква единствено дъждът, тоест да напълни той местния водоизточник, а и да снабди двата близки язовира, които се ползват в резервни ситуации. В това горнооряховско село, подобно на шуменския регион, за който се разбра преди няколко дни, доставяната минерална вода също се отмерва прилежно - идеята е да има около бутилка и половина на човек на ден.
Емблема на недоверието към властта стана Кочериново. В средата на миналата седмица лично премиерът Главчев съобщи, че проблемът на хората там е решен. Още същата вечер се състоя пореден бурен протест, защото нищо не бе решено - водата тръгна частично, а и не ставаше за пиене и готвене.