Няма "воден апокалипсис в страната", режим на водата има основно в села - около Габрово, Ловеч, с вероятност да възникне нужда от ограничаване и в села около София. Предприети са мерки от ВиК, следи се, за да може да се реагира своевременно. Това увери на специален брифинг министърът на регионалното развитие Петя Аврамова в опит да поуспокои общественото напрежение около задълбочаващата се криза с водата в Перник.
"Появилите се спекулации за състоянието на водоизточниците водят до насаждане на страх. Понеже сме в криза, темата се ползва политически и БСП се подгрява за дебатите в парламента", заяви Аврамова. Според нея, "като крещим и обвиняваме едва ли помагаме в ситуацията в Перник и на другите населени места".
"Там, където е необходимо ще се реагира веднага. Важно е да се въведе режим, за да се избегне криза. Всички язовири имат намален режим на водата в този период на годината", каза още тя.
Като тема за конструктивен дебат Аврамова предлага идеята на премиера да се създаде нова структура, в която да влязат всички ВиК дружества и тя да приема като буфер финансирането. Проблем на тези дружества са несъбраните вземания, които възлизат на 80 млн. лв., посочи регионалният министър.
Като добра новина Аврамова посочи, че авариите в Перник са сведени до шест на ден. От началото на водния режим ВиК мрежата в града е преживяла 494 аварии.
Министърът на икономиката Емил Караниколов, който е командирован в Перник, обяви, че се страхува от по-тежка ситуация в града, а не от предсрочни избори.
"Работата ни е да овладеем ситуацията, защото водата, която осигуряваме, изтича, преди да влезе в Перник и по самата инфраструктура в града. Има опасност кризата да се задълбочи, това щеше да стане, ако държавата не беше влязла по ремонтите на ВиК-то… За съжаление нещата в Перник са изпуснати", заяви пред БНР министърът.
"Трябва да предприемаме действия, включително от днес започваме сондажи по река Струма в случай на по-тежка ситуация да може да осигуряваме вода от реката… Вода ще бъде осигурена, но ако не се вземат спешни мерки за ремонт на ВиК-то и правилното управление на това дружество, нещата ще се задълбочат, дори и сега да решим проблема с водата“, предупреди той.
След около 10 часа ще бъдат готови резултатите от пробите на водосбора от пещерните извори. „Има около 80 литра в секунда, което ще компенсира загубата от 100 литра, които имаме към момента. Имаме още три проекта по извори… Имаме ясна програма – ремонт на клон 2, и в момента се копае за тръбите, имаме ангажимент за пречиствателната станция. Предполагам, че около 20 дни ще са ни необходими“, поясни Караниколов.
Кризата в Перник ще бъде тема на среща между главния прокурор Иван Гешев и лидера на БСП Корнелия Нинова в понеделник, съобщиха от прокуратурата. Срещата е по повод започналите от държавното обвинение разследвания в Перник и публично заявеното намерение на г-жа Нинова да предостави допълнителна информация от значение за предприетите действия от правоприлагащите органи, посочват още от прокуратурата.
Междувременно кметът на Ботевград отново предупреди, че ситуацията с водата в града не е безопасна. По официални данни от "Напоителни системи", които са държавното търговско дружество, което стопанисва яз. "Бебреш", има около 1,470 млн. куб. метра вода от полезния обем на язовира, който може да се ползва за питейно-битово водоснабдяване основно на Ботевград и околните села. Това е основният ни източник, коментира той пред БНТ.