Върховният административен съд отмени част от правилата за осъществяване на граничните проверки на граничните контролно-пропускателни пунктове, съобщиха от ВАС. Решението не е окончателно. Незаконната разпоредба в инструкцията на министъра на вътрешните работи от 2015 г. касае извеждането на малолетни и непълнолетни деца в чужбина.
Въпросната разпоредба гласи: „При гранична проверка на малолетни и непълнолетни български граждани, които напускат територията на България непридружавани от родителите, от придружителя или от самото лице се изисква писмено съгласие за пътуване от отсъстващия родител/родители, настойник или попечител – български гражданин“.
По този начин излиза, че съгласие за извеждане на българче зад граница се иска само от родител българин, а за всички други националности такова изискване няма и техните деца могат свободно да бъдат извеждани от страната.
Текстът от инструкцията на МВР за граничен контрол атакуват в съда от американски гражданин Историята започва през 2013 г., когато българка ражда дете във Флорида. При раждането майката е записана като единствен родител и това е отразено в акта на детето, разказва lex.bg.
По-късно бащата припознава момиченцето и властите в САЩ издават удостоверение за раждане, в което фигурират и двамата родители. След още седем години, използвайки стария документ, в който е записана само тя, майката иска чрез посолството във Вашингтон да бъде издаден български акт за раждане на детето. Момиченцето получава българския документ, в който е вписана само майка му, а въз основа на него впоследствие и международен паспорт, който е издаден без съгласието на бащата, защото той просто не е вписан никъде в българските документи на детето. Така през септември 2020 г. майката отвежда момиченцето в България.
Бащата веднага подава молба за връщането му в САЩ по реда на Хагската конвенция и Софийският градски съд я уважава, като решението му не е окончателно. Междувременно мъжът успява да извади български акт на детето, в което са вписани и двамата родители.
Опасявайки се, че майката може да изведе дъщеря му от България, докато траят съдебните дела за отвличането, мъжът се обръща към Главна дирекция „Гранична полиция“. Той депозира заявление и нотариално заверена декларация, с които изразява изричното си несъгласие детето да напуска територията на България без негово съгласие или без това да е разрешено с изричен съдебен акт. Гранична полиция обаче отказва да регистрира заявлението му именно заради атакувата разпоредба, която ВАС обяви за незаконна.
Мотивите на съда, с които се отменя текстът от инструкцията, касаят начина, по който тя е приета през 2015 г. Тогава не са били спазени изричните правила на Закона за нормативните актове за общественото обсъждане на проекта. Върховните съдии Донка Чакърова, Еманоил Митев и Емил Димитров са изискали от МВР цялата преписка по подготвянето, съгласуването и приемането на инструкцията и не са намерени доказателства, че проектът и мотивите за нея не са били публикувани в продължение на 14 дни за становища и предложения на заинтересованите лица.
Съдът констатира и друго – мотивите за приемане на инструкцията са буквално три изречения и въобще не отговарят на изискванията на закона. Липсата на мотиви пък препятства съдебния контрол по същество за законосъобразност.