Върховният административен съд (ВАС) заплете сериозно казуса с избора на Васил Терзиев за кмет на София, като отмени решението на административния съд в София от юли м.г., с което вотът в столицата бе обявен за редовен и законен. Той нареди да има ново дело, което да се гледа от друг състав на същия съд.
Делото във ВАС бе обявено за решаване още преди 3 месеца, но се забави по неясни причини.
Във взетото днес решение върховните съдии приемат, че съставът от Административния съд-София ( АССГ) е допуснал "нарушения на съдопроизводствените правила". Затова отменят решението, с което първоинстанционният съд потвърди избора на Васил Терзиев за кмет на Столична община на втори тур с получени 175044 действителни гласа, представляващи 48,20% от действителните гласове. Класираната на второ място Ваня Григорова получава 170258 гласа, представляващи 46,89% от действителните гласове.
Делото пред ВАС бе образувано по касационна жалба на Ваня Григорова в качеството й на кандидат за кмет на Столична община, издигната от „БСП за България“, и на Иван Таков в качеството му на председател и представляващ коалицията.
"От мотивите на първоинстанционния съд е видно, че АССГ е приел за установени по категоричен начин няколко на брой нарушения – липса на флашки, предвидени от производителя за съответната СИК, електронният подпис, използван за подписване на файловете във флаш – паметите, не е квалифициран и не съответства на нормативната уредба, като е заведен от съответната СИК, но не и за конкретно лица", пишат от ВАС. Оттам твърдят, че долната инстанция на съда е "приела за явна фактическа грешка задраскванията в протоколите на СИК, което обстоятелство е в противоречие с нормите на Изборния кодекс".
Върховните магистрати приемат, че АССГ "не е обсъдил по същество тези нарушения и тяхното значение и влияние по отношения на гарантирането на достоверността и надеждността на машинното гласуване, в т.ч. и на разпечатаните машинни разписки/бюлетини".
Те твърдят и, че АССГ не е приел и всички заключения на експертите, изготвили назначените съдебно-технически експертизи, а в същото време се е позовал на тях. Не били приети като доказателства експертизите, касаещи липсата и удостоверяването на флашките. Поради това върховните магистрати приемат, че са допуснати нарушения на съдопроизводствените правила.
Решението на ВАС е окончателно.
Сега предстои гледане на делото от друг състав в АССГ, а после пак ще има възможност за обжалване пред ВАС.