Всичките 73-ма български сезонни работници, които на 5 май не бяха допуснати да влязат във Франция, се завърнаха в София и обявиха, че са внесли жалба в Административен съд в Париж заради недопускането си във Франция. Това, всъщност, е сторила фирмата-посредник за наемането на работниците, съобщи БНР. У нас обаче повечето от върнатите работници отказват съдействие на инспекцията по труда.
Екип на инспекцията по труда беше на аерогара София в опит да събере сведения от върнатите от Франция лица за начина на изпращането им, съобщиха оттам. Повечето категорично са отказали съдействие. Едва седем лица са попълнили декларации със сведения и представили копия на трудови договори директно с френски работодатели. "Към настоящия момент не са предоставени и съответно не са установени данни за използване на фирма посредник или предприятие, осигуряващо временна работа. Проверката продължава. Събраните данни за местните работодатели, с които са сключени договорите, ще бъдат предоставени на френската инспекция за предприемане на действия по компетентност", обясниха от ГИТ.
Делото нв Парио все още не е разгледано, обяви консулът ни във френската столица Милена Узунова. Тя добави: "Делото няма как да се разглежда веднага, в рамките на днешния ден. Беше направена проверка от страна на френските гранични власти, които установиха, че делото няма да бъде разгледано днес, но тъй като това е процедура по тяхното обратно връщане в страната, а не е процедура по изгонване, тази процедура позволява хората да бъдат качени на борда на самолета без да се изчака развитието на делото".
От МВнР уточниха, че считано от 17 март във Франция не се допускат чуждестранни граждани, а на 8 април бе обявено, че се забранява и влизането на сезонни работници. Позволява се на френските граждани и граждани на Европейския съюз, Шенгенското пространство и Великобритания заедно със съпруг/съпруга и децата им да влязат във Франция, за да достигнат до дома си, ако имат разрешение за пребиваване.
Въпреки това всички 73-ма българи са имали подписани трудови договори за бране на ягоди.
"Има образувано дело, след като ние се организирахме да защитим по някакъв начин нашите хора, които нямат никакво основание да са третирани по начина, по който са третирани 72 часа вече. Накарали са ги да подпишат едни договори-декларации, като са им казали, че това уж е било за квартира. Това е на френски. Никакъв преводач не са получили, никаква друга асистенция, било то от адвокат, юрист или каквото и да било. Те са подписали едни документи за прибиране в България, но хората не искат да се прибират в България", разказа Сунай Мехмед, който е представител на една от посредническите фирми, изпратили българите.
Групата е пристигнала на летище „Шарл де Гол“ в Париж на 5 май, като работниците са били наети у нас чрез посредническа фирма. Българските граждани имат, освен сключени договори, и адрес, на който е трябвало да бъдат настанени, но пък не отговарят на условието постоянно да живеят във Франция, за да бъдат допуснати. Според приетите ограничителни мерки в страната местните власти разрешават влизане на граждани на Европейския съюз, които имат във Франция постоянно местожителство, което изключва сезонните работници.
Заедно със същата група не са допуснати да влязат в страната и други шестима български граждани, чийто работодател се е свързал с посолството ни. Според него тези български граждани имат постоянни адреси във Франция и пребивават там от около 5-6 години.
Заради тежката епидемиологична обстановка в страната летищните власти отказаха да допуснат сънародниците ни на територията на Франция. По данни на френската гранична полиция те са били настанени в зала на летище „Шарл де Гол“, специално приспособена за такива случаи. Предоставяли са им храна 3 пъти на ден. На място имало и медицински служители, готови да окажат необходимото съдействие.МВнР се свърза с Министерството на труда и социалната политика и изпълнителната агенция „Главна инспекция по труда“, за да извършат проверка.