Тежки обвинения за купуване на гласове хвърлиха от "Възраждане" срещу останалите парламентарни формации. От партията представиха днес анализ на статистическите отклонения в изборните резултати, както го определиха, въз основа на който твърдят, че купеният вот на изборите на 27 октомври възлиза на 400-500 хиляди гласа.
"Акцията" на "възражденците" е нелепа и очевидно търси само пиар ефект - защото те се отказаха да сезират съда за нарушенията. Костадинов даде пред БНР смехотворно обяснение - решили да не се обръщат към Темида, защото при предни опити жалбите и сигналите им не били уважени. ПП-ДБ първоначално също се съпротивляваха на оспорване на изборните резултати пред Конституционния съд с мотива, че той е под контрола на Делян Пеевски.
За да подкрепят твърденията си, националистите са направили сравнение на резултатите от този вот и изборите през юни т.г. в извадка от избирателни секции. Те твърдят, че при всички други политически сили се наблюдават резки промени – или остро покачване, или остър спад в бройката на гласовете им. Според тях това не може да се обясни с нормален процес на промяна на нагласите на избирателите. Промените, за които говорят, се случват основно в секциите по селата, където "Възраждане" твърди, че дилъри на гласове действат с размах.
Хората на Костадин Костадинов обвиняват за това най-вече ГЕРБ-СДС и "ДПС-Ново начало". Те признаха, че анализът им не може да се използва като доказателство в съда, но настояха да послужи като отправна точка за разследвания на МВР.
Националистите засегнаха един съществен проблем – специалните видове секции, където няма регламентирано видеонаблюдение. Става въпрос за подвижните урни за хората с увреждания, секциите в болничните заведения и домовете за стари хора и др. Това действително създава възможност за злоупотреби.
"Възраждане" ще организира следващата седмица кръгла маса, на която да се обсъдят промени в изборното и наказателното законодателство, свързани с изборните нарушения.