Медия без
политическа реклама

За първи път съд конфискува автомобил на хванат с алкохол шофьор

Само преди дни главният прокурор обяви, че колите на такива водачи трябва да се отнемат като средство на престъпление

Снимка: Архив
Колко ли паркинга ще са необходими, ако започне масово отнемане на автомобили на хванати с алкохол шофьори

Съд отне автомобил в полза на държавата от лице, осъдено за шофиране на автомобил с над 1,2 промила алкохол в кръвта. Това става ясно от официално съобщение на прокуратурата  Решението идва няколко седмици след като главният прокурор Иван Гешев обяви спорните си указания към прокурорите да изземват автомобилите на пияни водачи като веществени доказателства, да настояват съдът да ги запорира и отнеме като средство на престъпление. 

В конкретния случай автомобилът е бил отнет след споразумение, сключено между Районна прокуратура-Плевен и защитника на обвиняемия К.К., одобрено от Районен съд – Кнежа. 34-годишният мъж се е признал за виновен в извършеното престъпление - управление на автомобил с над 1,2 промила. Затова той е получил три месеца лишаване от свобода условно с три години изпитателен срок и е лишен от право да управлява МПС за същия период.

Това е първата подобна присъда в съдебната практика. Преди 15 години апелативната прокуратура в Пловдив даде указания, сходни със сегашните на главния прокурор Иван Гешев. Започнати бяха и няколко съдебни дела, в които прокуратурата искаше отнемане на автомобили. В 11 от тях беше постановено такова отнемане, но присъдите паднаха на по-горни инстанции. Тогава беше издадена дори заповед до прокурорите да арестуват за по три денонощия такива шофьори.Накрая обаче съдиите се събраха и обявиха, че не могат да подкрепят подобна прокурорска практика и тя бе забравена за дълго.

Идеите обаче бяха възродени от Иван Гешев. Той използва жестоката катастрофа, при която намери смъртта си журналистът Милен Цветков за даване на указания към прокурорите и за внасяне на пакет предложения за промени в Наказателния кодекс. Много юристи разкритикуваха идеите. Според тях няма как автомобилът да е средство за престъпление като шофиране след употреба на алкохол.

"За тези години при непроменен закон въпросът с отнемане на автомобили от виновните водачи при умишлени престъпления против транспорта никога не е стоял. Сега с указания на главния прокурор към прокурорите в страната се дава ново задължително за тях тълкуване на вече утвърдено, прилаган по различен начин закон при десетки хиляди решени случаи", обяви например адвокат Андрей Янкулов, който е бивш прокурор и зам.министър на правосъдието. Според други експерти, идеята на главния прокурор влиза в конфликт с правото на частна собственост. Поставя се и въпросът какво точно ще става с въпросните автомобили, които могат само за две-три години да бъдат няколко хиляди.

Последното със сигурност ще се случи, ако главният прокурор успее да прокара и друга своя идея - да се отнема автомобила, независимо дали е собственост или не, на установения с алкохол водач. 


ОЩЕ ИДЕИ

Главният прокурор Иван Гешев поиска преди време с писмо до премиера Бойко Борисов, председателя на парламента и председателите на всички комисии в НС още законодателни промени за по-строги наказания на дрогирани и пияни шофьори.

Той предложи наказания от 15 до 20 години затвор или доживотен затвор за умишлено причиняване на смърт на пътякогато престъплението е извършено при шофиране с над 2 промила алкохол; след употреба на наркотици; без шофьорска книжка или при превишаване на скоростта с повече от 50 км/ч. Сега НК предвижда тези най-тежки наказания само в особено тежките случаи на умишлено престъпление на пътя с причинена смърт, а в останалите наказанието е от 10 до 20 г. затвор.

В мотивите към предложенията се посочваше, че сегашните наказания невинаги съответстват на обществените очаквания и не гарантират справедливост за пострадали или наследниците им.

 

Още по темата