Важно е за България да види промени в учебниците по история на Северна Македония, а не просто историческата комисия между двете страни да постигне съгласие по някои въпроси. Това обаче все още не се случва, стана ясно от думите на министъра на външните работи Екатерина Захарива.
Тя е категорична, че на този етап България не може да каже "да" на преговори за членство на Северна Македония в Европейския съюз. Според нея южната ни съседка не изпълнява договора за добросъседство, който беше подписан между двете страни през 2017 г. "В момента имаме забележки за изпълнението му и не само в часта за историческата комисия", коментира тя пред bTV.
На въпрос от водещия дали това не означава, че този документ има само пожелателен характер и на практика няма как да постигне желания ефект, Захариева отговори, че той щеше да върши чудесна работа, ако се изпълняваше. По нейни думи в него е заложено, че България и Северна Македония имат обща история, но Скопие очевидно се опитва да говори за споделена история. Освен това работата на историческата комисия все още не се отразява в учебниците по история на съседната държава.
Захариева отново повтори, че въпреки спекулациите в Северна Македония, България няма претенции като какви се определят гражданите на тази република, но и македонците не трябва да имат претенции към българската история. Като други точки, които са притеснителни за страна ни, външният министър посочи езика на омразата и претенциите за македонско малцинство.
"Кабинетът е единен по въпроса за Македония, в постоянен контакт съм с премиера Бойко Борисов. Всякакви спекулации, че някой нещо ще промени в последния момент, не отговарят на истината“, категорична е Захариева.
Днес министрите на икономиката на Северна Македония и България - Крешник Бектеши и Лъчезар Борисов, ще проведат среща в София в рамките на съвместното председателство на двете страни с Берлинския процес за 2020 г. На срещата, както се съобщава от Централноевропейското споразумение за свободна търговия (ЦЕФТА), ще присъства директорът на секретариата на ЦЕФТА, Емир Джикич.