Бъдещите наематели на общински жилища в София няма да имат право да ги купуват. Единственото изключение ще е за апартаменти и други имоти, които са необитаеми повече от 10 г., като за тях ще се организира търг с явно наддаване. Предложения кои жилища да се продадат ще се правят от районните кметове и ще се утвърждават от съвет, избран от Столичния общински съвет. Това предвижда проект за нова Наредба за управление на общинските жилища, внесен от представители на различни политически групи. Вносителите изрично отбелязват, че новите условия няма да се отнасят за наематели, които вече са настанени в общинска собственост по старите правила. Проектът се намира в период за обществено обсъждане, като становища по него могат да се внасят до 22 февруари.
Както "Сега" писа, новата наредба създава два общински жилищни фонда - с нормиран и с пазарен наем. Вторите ще се отдават на търг, като началната цена ще се определя от оценител. Договорите за имотите с нормиран наем ще са най-много за 5 години, като това няма да се отнася за хора с увреждания над 71 на сто. Договорите за "пазарните" имоти пък ще са за 7 години. Наемателят ще трябва да внесе депозит в размера на два месечни наема. Ще бъде заложено и изискване, че семействата (домакинствата), които наемат жилище с нормиран наем, не могат да притежават повече от едно МПС, като неговата застрахователна стойност не трябва да надхвърля 5 000 лв. Освен това наемателите на такива жилища не трябва да са прехвърляли автомобил на друго лице през последните 2 г.
Новата наредба предвижда още да задължи бъдещите наематели да застраховат жилището в полза на общината, като преди сключването на договора те трябва да покажат полицата и платежния документ. Записва се и че на ползвателите на общински жилища се забранява да се отопляват "с отпадъци".
От кметството в район "Кремиковци" са изпратили становище, че в проекта за наредба не са посочени критерии, по които районните кметове следва да направят разпределение на жилищата в двата фонда - с нормиран и с пазарен наем. Предложението на "Кремиковци" е по-старите имоти да влязат в първия фонд, а новопостроените да се отдават на пазарни цени. По отношение на задължителната застраховка от районното кметство смятат, че точката трябва да се преразгледа, тъй като в голяма част от Столична община сградите са "стари и компрометирани" и без строителни книжа, поради което е възможно застрахователите да откажат застраховка.
"Български пощи" в метрото
В 14 станции на метрото в София предстои да бъдат открити пощенски клонове. Комисията по транспорт в Столичния общински съвет гласува без възражения и дискусии общинската фирма "Метрополитен" да сключи договор с държавната "Български пощи" за отдаването под наем на помещения, намиращи се на спирките на всички метролинии. Искането за подписване на споразумение е направено през юли м.г. от шефовете на "Български пощи". То предвижда да се отворят пощенски офиси както на централните станции "СУ Св. Климент Охридски", "Орлов мост" и "Патриарх Евтимий", така и на спирки в "Младост" като "Александър Малинов", "Академик Александър Теодоров-Балан" и "Младост 3", а също и на "Театрална", "Медицински университет", "Бул. България", "Красно село", "Витоша", "Хан Крум" и "Обеля". Клон на пощите е предвидено да се открие и на станция "Хаджи Димитър", която не работи от 19 януари заради авария с надигане на релсовото трасе. Договорените наеми са от 7 до 17,5 евро без ДДС на кв. метър в зависимост от местоположението на обекта, а големината на бъдещите пощи на спирките на метрото е от 5,25 до 30 кв.м.
Ремонт на подлеза при Румънското посолство
Бюджетната комисия в СОС одобри отпускането на 770 000 лв. за ремонт на подлеза при посолството на Румъния, който административно е на територията на район "Средец". Подлезът от години е в лошо състояние и вечер е почти напълно тъмен. Парите ще дойдат от Специализирания общински приватизационен фонд, а искането за реконструкцията на съоръжението е на районния кмет Трайчо Трайков. След извършването й се предвижда в подлеза да бъдат монтирани и два асансьора.
Решението на транспортната комисия трябва да бъде потвърдено и на предстоящата сесия на СОС. "През годините са правени частични ремонти за поддръжка на експлоатационното му състояние. Изградени са 26 бр. преместваеми обекти за търговска и обслужваща дейност, от които работят 4-5. Останалите незаети допълнително утежняват пътникопотока, обект са на вандалски прояви и ненужно заемат пешеходно пространство. Наблюдават се следи от теч в окачения таван към стълбите за посолството на Република Румъния. Над окачения таван при изхода към кв. “Яворов“ има обрушване на бетоновото покритие и корозия на армировката на покривната плоча. Цялостното състояние на плочата ще се установи след направа на обследване, доказващо състоянието на конструкцията", се казва в доклада, с който се обосновава нуждата от ремонт на подлеза.