Не се планира второ затваряне на театри, опери и кина, обяви пред bTV днес министърът на културата Боил Банов.
Все пак директорите по места могат да преценяват индивидуално да затварят или отлагат постановки, когато има болни артисти и работници. "Едни от най-защитените места в момента са театрите, оперите и киносалоните – там е осигурена дистанция, хората вътре не разговарят, с маски са. Потоците са регулирани на влизане и на излизане", обясни министърът. Проблемите идвали от заболели артисти и технически персонал, посочи той.
"Подсигурили сме цялата система, хората са спокойни. Разбраха, че държавата се е погрижила за възнагражденията им. Действаме според обстоятелствата и няма да затваряме нищо. На места самите директори преценяват дали да ограничат спектаклите според броя на заболелите в колективите", каза още Боил Банов относно опасенията на щатните артисти, че ще останат без доходи. "Осигурени са буфери в новия бюджет. Тази система, по която сега действаме, ще продължи да действа до пролетта. Парите за култура в новия бюджет са 28 млн. лева допълнително, осигурени са и 25 млн. допълнително за киното", уточни Банов. "Помогнахме и на независимия сектор. В областта на културата помогнахме на всички сериозно и дългосрочно. Инвестирахме много средства не просто в оцеляването, а в развитието", хвали се той.
Според заповедта на МЗ, влязла в сила от вчера, театрите и кината у нас могат да работят с 30% заетост и спазване на останалите противоепидемични мерки. Затягането на мерките в Европа обаче вече затвори културните институции в Германия, Италия, Франция, Белгия.
Народният театър затвори врати
Вчера обаче стана ясно, че Народният театър "Иван Вазов" е поредната сцена у нас, която затваря врати заради коронавируса. Това вече се случи с "Театър 199", Софийската опера и балет и Музикалния театър "Стефан Македонски". Отделни представления заради заразени и карантирани актьори от трупата паднаха и в други театри. "Отговорността, която носим пред актьорите, техническия състав, служителите и зрителите си като национална културна институция в настоящата ситуация продиктуваха това нелеко решение", каза директорът му Мариус Донкин.
Отменени са представленията между 1 и 15 ноември и на трите му сцени, като притежателите на билети могат да ги върнат до края на месеца, или да ги заменят за по-нататъшни дати. "Карантината" на Театър 199 например вече изтича и той възнамерява отново да отвори врати през уикенда, вече с 30% от капацитета.
100 гости на "Икар"
Все пак в събота, 31 октомври, Народния театър ще бъде домакин на отложената от март церемония по раздаване на театралните награди "Икар". В залата обаче ще бъдат допуснати само 100 души - номинирани и гости, заяви в ефира на Нова тв председателят на Съюза на артистите в България Христо Мутафчиев. Това са 13% от местата в залата, при позволени 30 на сто заетост.
Председателят на САБ успокои държавните театри, че предстои подписване на министерско постановление, което ще гарантира половин година изцяло държавно финансиране на културните институции. От януари до юни 2021 г. всички артисти и персонал на театрите ще получават възнагражденията си независимо от броя посетители в залата. Предишното министерско постановление, което гарантираше заплати на щатните артисти, изтича в края на ноември. Проблемът, потвърди Христо Мутафчиев, е за свободните артисти, но те до момента по думите му са взели над 17 млн. лв. като подкрепа от фондовете на културното министерство за създаване на нови проекти.
Театрите са най-безопасните места, в които хората могат да се събират, заяви актьорът, защото мерките се спазват стриктно – дезинфектант на входа, дистанция в залата. „Ние се грижим за душите на хората. Ако затворим културните пространства, ще се разболеем всички”, емоционално завърши Мутафчиев.