Български експонати в музея "Дж. Пол Гети" в Лос Анджелис, САЩ, ще бъдат върнати в София до 28 март 2025 г. Това посочва министърът на външните работи Георг Георгиев в отговор на въпрос на депутатката от "Възраждане" Виолета Кърпачева, публикуван на сайта на Народното събрание.
Екипите от Националния археологически институт с музей при Българска академия на науките (НАИМ-БАН) и от музей „Дж. Пол Гети“ работят по организиране демонтажа на изложбата "Древна Тракия и античният свят: Съкровища от България, Румъния и Гърция", който ще започне в началото на март, и по организиране връщането на експонатите в България. По график пратките трябва да пристигнат в София до 28 март 2025 г., след което поетапно ще бъдат върнати в експозициите и фондовете на всички участващи от българска страна 14 музея.
Възможностите за евентуално удължаване на срока на изложбата са обсъдени от ръководството на НАИМ и ръководството на музея "Дж. Пол Гети" още в средата на януари. След окончателно овладяване на пожара се установява, че възстановяването на инфраструктурата в кварталите, непосредствено заобикалящи музейния комплекс, ще отнеме време и достъпът до Вила Гети остава ограничен за неопределен срок. Поради това, след обсъждане и преценка на всички възможности, е взето решение срокът на изложбата "Древна Тракия и античният свят: Съкровища от България, Румъния и Гърция" да не бъде удължаван, обяснява още министърът.
Експонатите от изложбата са в добро състояние и са подложени на постоянни проверки и контрол от страна на дежурните екипи от Вила Гети, посочва още Георг Георгиев.
Опустошителните пожари в Лос Анджелис и околностите му горяха в продължение на три седмици и бяха напълно овладени в началото на февруари, припомня БТА. В началото на януари в района на Лос Анджелис избухнаха множество горски пожари, подхранвани от силните ветрове и изключително сухото време. Тези в "Палисейдс" и "Ийтън" бяха най-тежките. Те изпепелиха обширни райони в огромния град и унищожиха повече от 16 200 сгради. Броят на потвърдените жертви досега е 29 души.
Бедствието предизвика конспирации у нас, подхранвани от руските хибридки, според които "бъдещето на нашите безценни съкровища е заложено на карта и те всеки момент могат да бъдат или укрити, без изгледи да бъдат върнати, или фалшифицирани". Някои, сред които органът на Съюза на българските писатели "Словото днес" дори твърдяха, че пожарът е съзнателно предизвикан за тази цел.
През януари Виолета Кърпачева бе задала същия въпрос на служебния външен министър Иван Кондов, но явно не е останала доволна от отговора, защото на 5 февруари е писала и до Георгиев.
Съкровището е на сигурно място, колегите поддържат ежедневна връзка с колегите от музея", заяви преди дни и министърът на културата Мариан Бачев.
Музеят "Гети" в Лос Анджелис представя "Древна Тракия и класическият свят: Съкровища от България, Румъния и Гърция" е изложба, която изследва културните отношения между траките и техните съседи в продължение на две хилядолетия (около 1700 г. пр. Хр. - 300 г. сл. Хр.). От българска страна участват четиринадесет музея с над 150 предмета. Експозицията бе открита през ноември м.г. Тя включва общо над 200 предмета, сред които изкусно изработени метални изделия от злато, сребро и бронз, керамика, надписи, каменни релефи и други произведения на изкуството, показващи Тракия и връзките ѝ с други древни култури в Средиземноморието и отвъд него.