Медия без
политическа реклама

Панагюрското съкровище е преживяло и земетресението в Кобе

"Копейки" тъкат конспирации за пожара в Лос Анджелис, където в момента се намира тракийското злато

Днес, 16:42
Панагюрското съкровище
Панагюрското съкровище

Седмица след началото на опустошителните пожари в Лос Анджелис "копейки" продължават да тъкат конспирации покрай гостуването на тракийските златни съкровища там, като тревогите им излязоха от тролските профили в социалните мрежи и стигнаха чак до парламента и казионните творчески съюзи като СБП. 

Депутатката от "Възраждане" Виолета Кърпачева отправи официално питане до външния министър Иван Кондов, който предостави писмена информация за мерките за безопасност, предприети от музея "Дж. Пол Гети", и усилията на българския консул в града Бойко Христов, който е в контакт с представители на музея и градската управа.

Някоя си Милена Върбанова пък се разбушува на страниците на ноторния орган на СБП "Словото днес", прочул се по-рано с кампаниите си срещу Джон Малкович и Георги Господинов. Тя призовава "родолюбивите интелектуалци и представителите на българската общност в САЩ да се обърнат към президента Румен Радев с искане за незабавно връщане в страната на експонираните в Музея "Гети" български уникални колекции". Според нея това се налага, защото "бъдещето на нашите безценни съкровища е заложено на карта и те всеки момент могат да бъдат или укрити, без изгледи да бъдат върнати, или фалшифицирани".

Според Върбанова недопустимо е български реликви да са изложени в "един частен музей, при това в града и щата, които са олицетворение на глобализма, неолиберализма и трансхуманизма". "Нищо не може да ги спре от намерението да сложат хищните си лапи върху тракийското ни съкровище", завършват нейните халюцинации.

Както "Сега" писа, изложбата "Древна Тракия и античният свят: Съкровища от България, Румъния и Гърция", която изследва културните отношения между траките и техните съседи в продължение на две хилядолетия, бе открита в музея "Гети" в Лос Анджелис в началото на ноември 2024 г. 

Освен Панагюрското съкровище, там са Вълчитрънското златно съкровище и една голяма част от Рогозенското съкровище, находките от Голямата Косматка в Казанлък и много други експонати, които са емблематични за тракийското културно наследство. Директорът на НАИМ - БАН доц. Христо Попов разказа, че вилата е на два етажа, всеки от тях с по четири крила. Нашата изложба се намира само в едно крило на втория етаж. Останалата площ е заета от огромно количество експонирани шедьоври на античното културно наследство от колекциите на музея и гостуващи други институции, сред които и Лувърът. 

"В настоящия момент възможно най-сигурното място на територията на Лос Анджелис, където може да бъдат нашите съкровища, е точно музеят "Вила Гети“ заради начина, по който е изграден, и стандартите, които се спазват за сигурност. Това е възможно най-сигурното място", каза пред БТА той. 

"Една подобна ситуация, разбира се, че не е приятна, но в договорите е отразена – в случай на пожар, на земетресение, на наводнение", допълни доц. Попов и каза, че предприетите мерки отговарят на най-високите световни стандарти. Той отбеляза още, че изложбите, свързани с тракийското наследство, започват още през 60-те години на миналия век и се провеждат по утвърдени правила. "От друга страна – нашият партньор "Вила Гети“, също е институция, която е еталон за стандарт в музейното дело в много отношения. И не на последно място, бих казал е на една от първите позиции именно по отношение на мерките за сигурност. И бих казал, че в България няма музей, който да е изграден по толкова добри стандарти от гледна точка на мерките за сигурност – двойни стени, съвременни средства за противопожарна безопасност, те самите разполагат с големи запаси от вода, ако се наложи, не дай Боже, да бъдат използвани", каза директорът на НАИМ-БАН.

"Всеки ден получаваме мониторинг от ежедневните посещения, които се правят от оторизирани екипи в сградата – консерватори, реставратори, музейни специалисти, пряко свързани с изложбата, които се уверяват в състоянието на предметите и то е възможно най-доброто. Отчетите показаха ясно, че дори влажността на въздуха там в момента е в нормите", обясни още доц. Попов.

От Националния исторически музей също увериха в своя профил във Фейсбук, "във връзка с множеството запитвания относно състоянието на българските съкровища, изложени в музея Пол Гети в Лос Анджелис", че опасност за тях няма. "Получаваме ежедневни доклади и снимков материал, които потвърждават, че няма пряка заплаха за българските артефакти, включени в изложбата „Древна Тракия и класическият свят: Съкровища от България, Румъния и Гърция“. Специализираните екипи на музея продължават да наблюдават състоянието на сградите и експонатите. Пожарите, които бяха активно ограничавани през последните дни, не са засегнали музея или изложбените пространства, включително тези, в които са изложени българските съкровища", категорични са от НИМ.

Доц. Христо Попов от своя страна подчерта, че всички артефакти в изложбата са застраховани, каквато е стандартната практика. "Те няма как да напуснат територията на страната, без да са застраховани. Това не може да се случи. И по нашето законодателство един артефакт не може да излезе от музей без застраховка, дори и на територията на страната, между два музея в София. За да излезе от територията на музея, всеки артефакт трябва да бъде застрахован“, обясни той. Доц. Попов отбеляза, че всичките артефакти в Лос Анджелис, които са от 14 български музея, са застраховани по най-високи стандарти. Включително със застраховка на американските власти.

"Ако се върнем назад във времето, за съжаление, това не е първият катаклизъм, през който българска изложба преминава. Слава Богу, успешно", отбеляза още Христо Попов. Той припомни, че преди 30 години, през 1995 г., има опустошително земетресение в Кобе, Япония. Тогава северната част на страната е много тежко засегната - Йокохама, Киото, Кобе. И точно по това време българска изложба на тракийска тематика с най-емблематичните съкровища е в Йокохама и трябва да пътува за Кобе.

"Някои от тях днес участват в изложбата във "Вила Гети". И всъщност 7,2 по Рихтер се случиха и на българските екипи, които трябваше да преместят изложбата от Йокохама в Кобе. Те преживяха този ужас на място заедно със самата изложба, която беше в зоната на земетресението. Но точно благодарение на стандартите, които се спазват, на мерките, които обикновено са неразделна част от всяка една изложба, нищо лошо не се случи на самите експонати. Те се прибраха благополучно от Япония в България", обясни доц. Попов.

Вероятно на "копейките" ще се наложи да измислят конспирация и със задна дата, свързана с японското земетресение...

Последвайте ни и в google news бутон