Медия без
политическа реклама

Проверка откри нередности и в топ театрите в Пловдив, Плевен и Варна

Липсват изисквани по закон подписи при договорите

17 Окт. 2024
В Драматично-куклен театър "Константин Величков" - Пазарджик, още тече проверка на фонд "Работна заплата".
В Драматично-куклен театър "Константин Величков" - Пазарджик, още тече проверка на фонд "Работна заплата".

Междинните резултати от проверката на Министерството на културата показват, че няма други държавни културни институти в областта на сценичните изкуства със съществени нарушения във фонд „Работна заплата“, подобни на тези в културните институти в Разград и Смолян, съобщиха от пресцентъра на културното ведомство. Установена е непълна информация във фонд „Работна заплата“ в театъра в Пазарджик, която в момента се проверява. Очаква се проверката да приключи до края на седмицата. 

Открити са обаче друг тип нарушения, посочват от екипа на служебния министър на културата Найден Тодоров. След проверка на Сметната палата на консолидирания финансов отчет за 2023 г. са установени редица обезпокоителни факти: например, има данни, че в някои театри са отчитани по две представления на ден, при реално изиграно едно, с цел получаване на по-голяма субсидия.

В няколко театъра са сключвани договори за разпространение и реклама, без да е спазен Законът за обществените поръчки. По тези договори са изплащани необосновано високи проценти от приходите на съответното представление, а разходите по представленията в определени случаи надскачат приходите. На много места договорите са подписвани само от директора, след като по закон задължително се изискват два подписа – на директор и на главен счетоводител.

Налични проблеми са установени в театрите в Пловдив, Плевен и Варна (апропо – случайно или не, те обаче са с най-високо качество на художествената продукция – б.ред.). Като сериозен пропуск през годините според Сметната палата е липсата на счетоводен софтуер, който да обобщава информацията, без да се налага човешка намеса.

Отправени са критики към дирекция „Сценични изкуства и художествено образование“ в Министерството на културата, че са допуснати грешки при определянето на приходите, които не следва да се субсидират, както и технически грешки за определяне на субсидиите за всеки институт от дирекция „Бюджет и финансово-счетоводни дейности”.

Установено е, че в Министерството на културата не са създадени условия за осъществяването на ефективен контрол при определяне на субсидиите и разпределение на разходите в културните институти в областта на сценичните изкуства. В момента във ведомството се извършват проверки на двете дирекции, предстоят допълнителни проверки и в културните институти, в които са установени нарушения.

Министърът на културата Найден Тодоров вече е провел разговори с  министъра на финансите и министъра на електронното управление, в които е било дискутирано внедряването на единен счетоводен софтуер в културните институти.

Подготвят се и предложения за промени в Закона за закрила и развитие на културата, които да минимизират възможностите за злоупотреби в структурите под „шапката“ на министерството.

Последвайте ни и в google news бутон

Още по темата

АНКЕТА "СЕГА"

За коя партия/коалиция ще гласувате на предстоящите избори?