Медия без
политическа реклама

1115 евро е средната цена на квадратен метър жилище в София

Площта на закупените жилища в столицата тази година е с близо 10 кв. м по-голяма до най-често 92 кв.м

09 Дек. 2020
Илияна Кирилова

Средната цена на жилищата в столицата отново е 1115 евро за кв. метър, с което се връща на нивата от преди коронавирусната пандемия. Това показват данните на компанията за недвижими имоти "Бългериън пропъртис" на база на реално сключени сделки през годината.

През първото тримесечие на 2020 г. бяхме свидетели на ускорено нарастване на цените на жилищните имоти в София и средното ниво подмина границата от 1 100 евро на квадратен метър като за кратко достигна 1120 евро, припомнят от компанията. След това с обявяването на извънредното положение в началото на COVID-пандемията през второто тримесечие цените са паднали до нива около 1 080 евро/кв.м. - на каквито са се били задържали в последната година. През третото тримесечие обаче със съживяването на имотния пазар отново тръгват леко нагоре до средна стойност 1115 евро за квадратен метър и дори са по-високи с 2.5% спрямо третото тримесечие на 2019 г. 

Средната цена на закупените апартаменти през третото тримесечие е нараснала с по-висок процент (около 7%) - до 97 200 евро при 90 700 евро през 2019 г.  Този ръст се дължи най-вече на повечето сделки с апартаменти с по-голяма жилищна площ в сравнение с миналата година.

Достъпност

На фона на продължаващия ръст на доходите за голяма част от купувачите, жилищата в София запазват отлична достъпност, отчитат от "Бългериън пропъртис". Показателят за достъпност на цените измерва съотношението на цената на жилищата на квадратен метър към средната месечна заплата в столицата, като показва колко месечни заплати са необходими за покупката на 1 кв.м.

Стойността на този коефициент към 3-тото тримесечие на 2020 г. е 1.18 при стойности около 1.2 в края на миналата и началото на тази година и при средни нива над 1.3 през предходните години. Това означава, че към момента са нужни 1.18 средни месечни заплати за покупката на 1 кв.м. жилищна площ в София. Коефициентът за достъпност е доста под пиковата си стойност от 2008 г., когато се изискваха 3.5 месечни заплати за покупката на 1 кв.м. жилищна площ в София.

Обеми продажби

Според данните на Агенцията по вписванията през 3-тото тримесечие на 2020 г. в София са вписани 6 969 имотни продажби при 6 874 за същия период на 2019 г., което е ръст от около 1.4% на годишна база. За деветмесечието обемите от сделки остават под нивата от миналата година и бележат спад в размер на 7.8%.

Данните на "Бългериън пропъртис" показват спад от 5% на сделките в София за периода януари – ноември спрямо същия период на миналата година. При позитивно развитие на епидемичната обстановка този спад в резултат на пролетната пауза на пазара можеше да бъде наваксан, но при задълбочаващата се криза вероятно 2020 г. ще завърши с около 5% по-малко продажби на жилища в столицата, посочват от компанията.

Ново строителство

Издадените нови разрешителни за строеж на жилищни сгради в София през първите 9 месеца на 2020 г. също нарастват спрямо година по-рано - 738 разрешителни за жилищни сгради през 2020 г. спрямо 713 през 2019.
И този показател отбелязва по-значителен ръст през 3-тото тримесечие на годината, след като през пролетта имаше спад и забавяне.

Новото строителство продължава да бъде по-предпочитано от купувачите. По данни на "Бългериън пропъртис" то съставлява около 90% от сключените сделки.

Предпочитани квартали и цени на имотите в тях

Най-голяма активност се отчита в традиционно предпочитаните квартали като Витоша, Манастирски ливади, Кръстова вада, Дианабад, централните части на София, включително широк център – Зона Б-5, Б-18, Банишора.

Развитието на метрото продължава да бъде водещо за развитието и нарастването на интереса към различните райони на София. След пускането на третата линия на метрото се засили интересът към райони, през които то преминава - Сухата река, Хаджи Димитър, Красно село, Лагера, Овча купел.

Обявяването на плановете за разклонение на метрото в посока ИКЕА и София Ринг Мол и появата на нови мащабни комплекси в този район също привлякоха вниманието и интереса на купувачите. Към тези квартали се добавят и кварталите Младост, Люлин и Надежда, както и Студентски град, към които винаги има наличен интерес и съответен кръг от купувачи.

Остава в сила засиленото внимание към затворените комплекси и към партерните апартаменти с двор в тях, както и към комплексите от къщи в периферните зони на София.

Средни цени в най-популярните квартали през 3-тото тримесечие на 2020 г. 

• Манастирски ливади – 1100 евро/кв.м.
• Кръстова вада – 1300 евро/кв.м.
• Витоша – 1130 евро/кв.м.
• Дианабад – 1280 евро/кв.м.
• Лагера – 1200 евро/кв.м.
• Банишора – 990 евро/кв.м.
• Студентски град – 1120 евро/кв.м.
• Младост – 1170 евро/кв.м.
• Люлин – 760 евро/кв.м.
• Дружба – 920 евро/кв.м.
• Симеоново – 1260 евро/кв.м.

Параметри на закупените жилища

През 3-тото тримесечие на 2020 г. делът на закупените 2-стайни жилища е 40%, на тристайните – 55%, а на 4-стайните – 5%. През последните месеци тристайните жилища са по-търсени и имат по-голям дял от двустайните, които винаги са били половината и повече от половината от закупените жилища в София. Вероятно това е пряко следствие от пандемията и от променения начин на живот, при който се изисква повече жилищно пространство, за да се чувстваме комфортно.

Средната площ на закупените жилища е 92 кв.м. – нараства с близо 10 кв.м. от 81 кв.м. в края на 2019 г.

Най-купувани са жилищата на 5-ти етаж, като продължава интересът към жилища на по-високите етажи в сгради ново строителство заради хубави гледки, повече простор и светлина, по-малък шум от околни улици и булеварди.

Нараства интересът към къщи, партерни апартаменти с двор и жилища в затворени комплекси с частни дворове и паркова среда.

Перспективи за 2021 г.

В настоящата ситуация е трудно да се правят каквито и е да прогнози, тъй като всичко е подчинено на развитието на пандемията и намирането на изход от нея, посочват от Бългериън пропъртис.
Според тях  до момента безработицата задържа ниски нива, а миграцията в страната от приток към големите градове започна да се обръща и в отлив към по-малките населени места и придобиването на повече от един имот. Тя е допълнена и от миграция от чужбина към България поради завръщането на много работещи в чужбина към родните места. Засега тези фактори действат в положителна посока.

През 2021 г. важна роля ще продължават да имат банките и тяхното поведение при управление на кризатата и на евентуалното нарастване на необслужваните кредити след изтичане на мораториумите. Важен фактор за пазара е и безработицата.
При позитивен сценарий и успешно справяне с корона кризата, можем да очакваме активен пазар и стабилни цени и през 2021 г. При по-лош сценарий можем да очакваме намален обем от сделки, но до спад в цените едва ли ще се стигне в рамките на следващата година, тъй като ликвидността в икономиката е голяма и при първи положителни сигнали за справяне с епидемията процесите ще се ускорят и ще се върнем към обичаен ритъм, смятат от Бългериън пропъртис.

Последвайте ни и в google news бутон

Ключови думи:

имоти, София, квартали

Още по темата