Медия без
политическа реклама

Ананиев даде заден за "стабилния" бюджет

Финансовият министър призна, че правителството бърка дълбоко във фискалния резерв, за да плаща текущи разходи

21 Апр. 2021
Илияна Кирилова

Ако няма усложнение на епидемичната обстановка по-нататък през годината, държавният бюджет ще бъде изпълнен, така както е приет. Ако обаче епидемичната обстановка се усложни, ще са необходими допълнителни мерки, в резултат на което бюджетът трябва да се актуализира и да се поеме допълнителен дълг.

Това заяви финансовият министър в оставка Кирил Ананиев пред депутатите в парламента, където повече от два часа отговаряше на въпроси за състоянието на държавните финанси. На практика Ананиев потвърди опасенията, че бюджетът за тази година е приет, без да се предвижда нова ковид-вълна и при огромните предизборни разходи, направени през първото тримесечие и заложени още от миналата година, той не е толкова стабилен.

В отговор на критиките, че правителството е допуснало още в първото тримесечие бюджетът да излезе на червено, Ананиев успокои, че през април бюджетът вече ще е балансиран. Дефицитът в края на март е бил 619 млн. лв. или 0.5% от БВП. (Предишните данни на МФ бяха за 656 млн. лв. дефицит в края на март). 

Ананиев призна също така, че при изтънен фискален резерв правителството покрива текущи плащания със средства от целевите фондове в резерва, предназначени за строго определени разходи. "Единствено Сребърният фонд е по отделна сметка и от него не сме взели и стотинка от създаването му. Всичко останало са средства, които временно може да бъдат използвани за покриване на разходи в бюджета", каза Ананиев. И даде следния пример: "Представете си една банка с влогове. Гражданите вкарват средства в своя влог, но парите се използват за финансиране на други разходи на банката. За всичко се води аналитична отчетност. Така е и във фискалния резерв".

Във фискалния резерв наред със сметките на правителството, са включени и средствата на Сребърния фонд, двата фонда за извеждане от експлоатация на ядрени блокове и за обезвреждане на ядрени отпадъци, Учителският пенсионен фонд, Фонд "Сигурност на енергийната система", както и средства на НЗОК и НОИ.

Пред депутатите бяха представени нови данни за фискалния резерв - към момента в него има 8.5 млрд. лв. Както стана ясно в първите 10 дни на април той се срина до 5.9 млрд. лв., опасно близко до критичния минимум от 4.5 млрд. лв. Според финансовия министър обаче е нормално в условията на ковид-криза парите в резерва да намалеят и е неправилно да се сравнява с предишни години.

На въпрос на Георги Ганев от Демократична България защо до момента правителството е изтеглило само 800 млн. лв. дълг, а не по-голяма сума, Ананиев отговори: "Първо, защото във фискалния резерв в момента има достатъчно средства. Второ, не ни се искаше в края на мандата да правим голям дълг, например половината от планирания заем, защото преценихме, че е по-добре новото правителство да реши това на базата на своите приоритети и програми". 

От БСП попитаха дали правителството в оставка не смята то да внесе актуализация на бюджета. "Ако не се състави правителство и се тръгне към нови избори, служебният кабинет не може актуализира бюджета", посочи Корнелия Нинова.

"На този етап, при това състояние на бюджета и фискалния резерв, актуализация не се налага. Не е срамно, ако пандемията продължи, да се направи. Но не и с тези мерки, които предлагат с различни законови промени партиите в новия парламет - те предвиждат нови разходи за над 13 млрд. лв.", каза Ананиев.

По настояване на Йордан Цонев от ДПС изслушването за състоянието на държавните финанси трябва да продължи в бюджетна комисия, защото ако не бъде сформирано правителство, трябва да е ясно какви буфери има в бюджета за покриване на разходите. От ИТН и ДБ ще настояват оттук нататък финансовото министерство да дава подробна информация за отчетността на фондовете във фискалния резерв. 

Неснижаемият остатък от 4.5 млрд. лв. в резерва трябва да се завиши до поне 6.5 млрд., заяви Мария Капон от "Изправи се! Мутри, вън!".

Още по темата