Медия без
политическа реклама

Асен Василев изкара голям успех слабото представяне по еврофондовете

Според бившия вицепремиер темпото на изпълнение е два пъти по-бързо спрямо предходния период, според МФ - обратното

Асен Василев докара чрез хитрост изпълнението по оперативните програми до добро.
Илияна Димитрова
Асен Василев докара чрез хитрост изпълнението по оперативните програми до добро.

Бившият финансов министър Асен Василев представи като голям успех мудното представяне на България по еврофондовете за новия програмен период. Той твърди, че разплатеното по еврофондовете за 2021-2027 г. е два пъти по-високо спрямо съизмерим период от изпълнението на старите оперативни програми за 2014-2020 г. В същото време числата на МФ, както и данните на Брюксел, показват обратното - нивото е два пъти по-ниско. 

Статистиката на Василев не е невярна, но добрата картина е резултат от целенасочено подбран благоприятен момент за начало на сравнение на данните. Василев е решил да избере за начална дата на сравнението момента на подписване на споразумението за партньорство за новия програмен период - 6 юли, 2022 г. От тази дата до момента изплатеното е два пъти повече спрямо сумата за същия брой месеци от подписването на споразумението за стария програмен период, твърди Василев. Той изтъкна този аргумент на два пъти - при дебата по провалилия се проектокабинет на Росен Желязков и при изслушването на служебния финансов министър Людмила Петкова за изпълнението на бюджета. 

Изборът на този референтен период е благоприятен, защото старото споразумение за партньорство бе подписано в самото начало на програмния период - юли 2014 г., а оперативните програми бяха одобрявани в последствие - през 2015 г., тоест се получи забавяне в изпълнението. При новото споразумение за партньорство заради ковид и войната в Украйна се получи обратното - споразумението закъсня и имаше програми, одобрени от Брюксел и с готовност да бъдат изпълнявани непосредствено след одобряване на споразумението. Така в новия програмен период изпълнението започна веднага след сключване на споразумението за партньорство. Данните на МФ показват, че при такава рамка за сравнение Василев е прав. “При сравняване на постигнатото изпълнение за двата програмни периода, спрямо датата на подписването на двете споразумения за партньорство, тогава към 31.05.2024 г. (година и десет месеца след подписване на Споразумението за партньорство за ПП 2021-2027), изпълнението на плащанията по програмите, съфинансирани от фондовете на Кохезионната политика за този програмен период възлиза на 4,55% от бюджета, а към 30.06.2016 г. (година и десет месеца след подписване на Споразумението за партньорство за ПП 2014-2020) изпълнението е 1,94% от бюджета”, обясниха от финансовото министерство в отговор на въпроси на “Сега”.

Ако сравнението се прави от друга отправна точка - началото на програмния период, обаче, резултатът е точно обратният. Изпълнението при новите оперативни програми е два пъти по-слабо спрямо старите. 

На 30 юни 2024 г. приключва третата счетоводна година от програмен период (ПП) 2021-2027. Изпълнението на плащанията по програмите, съфинансирани от фондовете на Кохезионната политика за този програмен период, към 31.05.2024 г. възлиза на 4,55% от бюджета. За същия период от ПП 2014-2024 - към 31.05.2017 г. (месец преди приключване на трета счетоводна година за ПП 2014-2020), нивото на изпълнение на плащанията е 9,76% от бюджета”, пишат от МФ, прилагайки и сравнителни таблици. От тях става ясно, че към 31.05.2024 реално разплатените суми заедно с националното съфинансиране са 587,1 млн. евро (при общ бюджет по програмите 12,9 млрд. евро), а към 31.05.2017 - 861,7 млн. евро. (при бюджет от 8,8 млрд. евро )

По-слабото изпълнение се потвърждава и от данните на публичната платформа на ЕС за кохезионните плащания. За 2022 и 2023 г. България е получила по новите оперативни програми общо 4% от заложените 10.7 млрд. евро за целия програмен период (в тези данни не е включено националното съфинансиране) - 238 млн. евро авансови плащания и 239 млн. евро междинни плащания. За 2015 и 2016 г. по старите оперативни програми са разплатени общо 8% от бюджета. Данните на платформата за 2017 г. показват 16% изпълнение, но са за цялата година и няма как да бъдат сравнени с тези за 2024 г. 

По-основателен е аргументът на Василев, че забавяния има и в други европейски държави. Той представи данни, че страната ни е на 7-о място в ЕС по темпо на разплащане, като тази информация е публична и постоянно се обновява. В момента България е на 8-а позиция. В сравнителната таблица обаче са включени и държави, които не получават средства по линия на Кохезионния фонд, т.е. отново има особености при сравнението, коментират експерти.

 

 

 

Последвайте ни и в google news бутон

Още по темата