Медия без
политическа реклама

България ще поиска от ЕК да надхвърли 3% дефицит заради отбраната

Допускането на изключението ще улесни изпълнението на бюджета тази година

28 Апр. 2025
Премиерът Росен Желязков и председателят на Европейския съвет Антонио Коща.
Премиерът Росен Желязков и председателят на Европейския съвет Антонио Коща.

България ще се възползва от възможността да поиска от ЕК надхвърляне на лимита за 3% дефицит с цел завишаване разходите за отбрана. Това обяви на брифинг пред журналисти премиерът Росен Желязков. Желязков посети военния завод "Арсенал" с председателя на Европейския съвет Антонио Коща, като целта на посещението бе гостът да се увери в потенциала на българската отбранителна промишленост. Очаква се самото решение да бъде взето на заседанието на кабинета в сряда. 

Европейската комисия призова страните членки да са подали исканията си за прилагане на тази клауза за дефицита до края на април, така че окончателното решение да бъде факт за всички включили се страни до юли, 2025-а година. ЕК призова всички страни-членки координирано да поискат прилагане на клаузата, като се възползват от нея за завишаване на военните си бюджети. Страните-членки имат право да надхвърлят прага от 3% дефицит в рамките на четири години, започвайки от 2025-а година, с максимум 1.5% от БВП на година, ако тази горница е насочена към допълнителни военни разходи. За допълнителни ще се приемат тези разходи, надхвърлящи общите разходи за отбрана - и за издръжка, и за инвестиции, направени през 2021 г. 

По тези сметки България би имала право да “измести” над прага от 3% дефицит военни разходи на стойност 3.2 млрд. лв. В бюджета за тази година военните разходи са 4.48 млрд. лв., като плюсът над 2021 година е в размер на около 2.3 млрд. лв. Цялата тази сума е допустимо да мине над дефицита от 3%, което би направило бюджета много по-лесно изпълним. Правителството може да се възползва от това непредвидено облекчение, без да актуализира бюджета и само да се стреми към по-добро салдо в края на годината. В случай на актуализация може да се допуснат и по-високи военни разходи, както и други допълнителни разходи в рамките на освободеното фискално пространство. Не е ясно какво политическо решение ще вземе кабинета. Възможността за надвишаване на дефицита ще улесни и бюджета за 2026-а година, макар че в средносрочен план тези нараснали разходи ще следва да се вместят в обичайния праг до 3% от дефицита. 

Последвайте ни и в google news бутон

Ключови думи:

бюджет за отбрана