Медия без
политическа реклама

Депутатите се отказаха да пуснат ВЕЦ-ове в защитени зони. Засега

Медиите обработват общественото мнение, гневи се авторът на предложението Валери Симеонов

13 Февр. 2020Обновена
Под натиска на еколозите, извършваме екзекуция, оплака съдбата на ВЕЦ-овете Валери Симеонов
Илияна Кирилова
Под натиска на еколозите, извършваме екзекуция, оплака съдбата на ВЕЦ-овете Валери Симеонов

Парламентът прояви здрав разум и се отказа да разглежда спорна законова промяна, внесена от съпредседателя на „Обединени патриоти“ Валери Симеонов и целяща да узакони работата на десетки вецове на реки и язовири в защитени зони. 

Симеонов и други негови съпартийци депутати предложиха да отпадне забраната за ползване на води за производство на ток в местности, включени в екомрежата "Натура" и предназначени само за отдих и спорт. Самата законова поправка беше внесена по абсурден начин – чрез преходните и заключителните разпоредби на проект за изменение на Закона за безопасното използване на ядрената енергия. 

Предложената промяна предизвика критики, остри медийни публикации и протести на природозащитници. Усетил нарастващата обществена съпротива, Симеонов днес обяви, че оттегля предложението си, като подчерта, че го прави "със съжаление".

Буквално до преди месеци 43 малки ВЕЦ-а, които отговарят на абсолютно всички изисквания, са работили и поради това, че е изтекъл 10-годишният им срок за работа, тяхното разрешително е прекратено и не е възстановено“, аргументира инициативата си депутатът. И раздразнено допълни: „Не ми харесва ние, под натиск на екологични организации, които силно изопачават истината по този въпрос, да извършим една екзекуция. Зад тези 43 обекта не само че има инвестиции от порядъка на над 80 милиона евро, но има работещи хора, семейства, които се изхранват оттам. Няма доказателства за дейност, с която нарушават екологичните норми“. 

Той нападна и медиите, с които е в остър конфликт в последно време: „Виждам промяната в общественото мнение, което е, естествено, обработено от медиите, виждам, за съжаление, и промяна в политическата настройка, и ми е ясно, че това предложение няма да мине“.

Депутатът от БСП Атанас Костадинов също се оказа бранител на вецовете. Той обяви, че парламентарната комисия по енергетика била приела единодушно предложението на патриотите. Костадинов  обясни, че въпросните 43 водни централи си имали надлежни разрешителни, а "години по-късно държавата казва, че те действат в нарушение на законодателството! Няма друга европейска държава, която чрез плановете си за управление на речните басейни да въвежда абсолютни забрани за цялата територия“, възмутено коментира соцдепутатът.

Съпартиецът му Манол Генов обаче изтъкна абсурдния начин, по който Симеонов лансира предложението си. „Отново щеше обществото да остане с впечатлението, че парламентът е ярък пример за лобистки интереси. Ако има несправедливост, трябва да бъде решена, но по начин, който да отчита интересите и на инвеститорите, и на екологията“, каза Генов.

В крайна сметка, стана ясно, че депутатите не са се отказали напълно и че планират "по-мащабна дискусия“, за да намерят решение.

Според природозащитниците обаче става дума най-вече за вецове, които са с изтекли разрешителни, недостроени или неработещи.   

Строителството на вецове в защитени територии всъщност е предмет на начална наказателна процедура на ЕК срещу България. Брюксел предупреди, че ако София не представи план с адекватни мерки за опазване на природата и не ги изпълни, ще си навлече големи глоби.
 

Последвайте ни и в google news бутон

Още по темата