Европейската комисия подкрепи въведените от страната ни транзитни такси за руския природен газ, който Сърбия и Унгария получават през разположения на нашата територия газопровод “Турски поток”, съобщи БНР.
“Оценяваме и обсъждаме с българските власти тези наскоро въведени мерки. Политиката на санкции към Русия е очертана, преразгледана и приета на ниво ЕС и той трябва да остане единен в подкрепата си за Украйна”, заяви говорителят на ЕК Улоф Гил.
Държавното решение за въвеждане на такса от 20 лв. на мегаватчас при внос и пренос на руски газ беше публикувано миналия петък в “Държавен вестник”. Тогава премиерът Николай Денков коментира, че България има правото да наложи такса, както и че по този начин създава конкуренция. Ако "Газпром" приеме да плаща таксата, "Булгартрансгаз" трябва да получи около 3 милиарда лева догодина.
ЕК днес съобщи, че проверява сделката на правителството на президента Радев за доставки на газ от турския оператор "Боташ". Президентът реагира остро на решението на управляващите да наложат нова такса върху природния газ по газопровода "Турски поток". Държавният глава алармира, без да обясни как, че това ще доведе не само до фалит на българската „Булгартрансгаз“, но може и да влоши отношенията с Унгария и Сърбия, които получават руски газ през нашата територия.
Вицепрезидентът Илияна Йотова, която вчера беше на посещение в Будапеща, е разговаряла с председателя на унгарския парламент Ласло Кьовер. Той е поставил пред Йотова въпроса за увеличените от София транзитни такси за пренос на руски природен газ през България. Според прессекретариата на „Дондуков“ 2 Кьовер е определил това решение като „неочаквана и неприятелска стъпка, която сериозно повдига въпроса за енергийната сигурност на Унгария, при това в навечерието на зимата“.
В отговор Йотова е припомнила за острата реакция на Румен Радев. „За президентската институция е изключително важно България да гарантира собствената си и на Европа енергийна сигурност“, посочила е вицепрезидентът Илияна Йотова. Тя е напомнила също и, че в средата на септември в присъствието на Радев и унгарския премиер Виктор Орбан беше подписан меморандум за разбирателство и сътрудничество в областта на доставките и търговията с втечнен природен газ между компаниите „Булгаргаз“ и MVM CEEnergy.
„Възможно е решението за увеличените транзитни такси да има негативни последствия за България във вътрешен план, както и нарушения, свързани с общностното законодателство“, заявила е Йотова. И е добавила, че се надява след разумна преценка и чрез разговори възникналите проблеми могат да бъдат решени.