Медия без
политическа реклама

България може да спре руския газ по Балкански поток

След санкциите на САЩ срещу Газпромбанк не е ясно как ще се плащат таксите за транзит

Балкански поток бе изграден изцяло с български пари. Нашият оператор "Булгартрансгаз" събира такси за транзита, които са трохи в сравнение с печалбите на "Газпром" от продажбите на руски природен газ за Европа.  На снимката: Бойко Борисов и сръбският президент Вучич наглеждат напредъка на газопровода.
Балкански поток бе изграден изцяло с български пари. Нашият оператор "Булгартрансгаз" събира такси за транзита, които са трохи в сравнение с печалбите на "Газпром" от продажбите на руски природен газ за Европа. На снимката: Бойко Борисов и сръбският президент Вучич наглеждат напредъка на газопровода.

Транзитът на газ през Балкански поток може да спре, ако "Газпром" не посочи как ще плаща таксите за транзит занапред. Това стана ясно от изказване на служебния енергиен министър Владимир Малинов. 

Досега плащанията минаваха през руската Газпромбанк, но след като тя бе санкционирана от САЩ, трябва да се намерят алтернативни варианти, а засега такива няма. 

 "Газпром" трябва да посочи как ще заплаща за преноса на природен газ от Турция през България към Сърбия. Ако няма преводи на дължимите такси, "Булгартрансгаз" може да "затвори кранчето" на Балкански поток и да спре транзита до уреждането на въпроса, обясни министърът пред БНР.

Той подчерта, че "Булгартрансгаз" изпълнява задълженията си в срок и същого трябва да направи и руската "Газпром", която е резервирала за транзит на своя газ почти целия капацитет на българското продължение на газопровода Турски поток.

Към настоящия момент всички дължими плащания са получени, но след 20 декември санкциите на САЩ срещу Газпромбанк влизат в сила, посочи енергийният министър. 

Поредните санкции на Вашингтон, насочени срещу агресора Русия, определено притесниха режима в Кремъл, който продължава да разчита на приходите от газ, за да финансира войната в Украйна. 

 

На заден ход

През март 2022 г.  Путин реши да накаже западните държави, които осъдиха нахлуването в Украйна, обяви ги за неприятелски и с указ въведе нов режим за плащане на доставките на руски природен газ. Една от промените беше, че плащанията могат да минават само през Газпромбанк и че трябва да са в рубли. 

Сега руският държавен глава се поправя с нов указ, който на практика отменя "ексклузивитета" на тази банка. В изменения указ се говори само за "упълномощена банка", през която да минават преводите от и към недружелюбни държави, свързани с газови сделки.

Новият указ на Путин от 5 декември е публикуван на официалния портал за правна информация. В него е предвиден и  механизъм за прихващане на насрещни вземания. 

Сега остава да разберем кой ще наследи санкционираната Газпромбанк. 

Последвайте ни и в google news бутон

Още по темата