Европейската икономика ще нарасне рязко през второто тримесечие, тъй като ускоряването на ваксинациите срещу Covid-19 ще позволи на правителствата постепенно да премахнат протовоепидемичните ограничения и локдауни. Това прогнозира заместник-председателят на Европейската комисия по икономика Валдис Домбровскис в интервю пред Ройтерс, цитирано от БНР.
По данни на Евростат БВП е намалял с 0,7% в еврозоната през последното тримесечие на 2020 г. и с 0,5% в целия ЕС след силния отскок от над 11-13% ръст през предходното тримесечие. Очакванията са спад на БВП да има е през първите три месеца на 2021 г.
Международният валутен фонд вече прогнозира, че икономиките на САЩ и Япония ще се върнат към предпандемичните нива до края на тази година, докато икономиката на държавите от еврозоната ще се възстанови едва през 2022 г.
По думите на Домбровскис Европа се възстановява по-бавно, тъй като органите на общественото здраве отнемат повече време в ЕС, отколкото САЩ или Великобритания, за да одобрят коронавирусните ваксини за обществена употреба. Причината за по-подробните проверки на ЕС били отчасти, за да се преодолее скептицизмът на силните антиваксърските движения в някои страни в съюза.
"Трябва да сме сигурни, че ваксините всъщност са безопасни по съображения за общественото здраве, но също така и по съображения за общественото възприятие, защото е важно да се гарантира широкото приемане на ваксинацията и хората всъщност са готови да ваксинират“, каза Домбровскис.
Той подчерта, че ваксинирането в Евросъюза сега набира скорост с трите различни Covid ваксини, одобрени от ЕС, като още една е на път да получи одобрение. През февруари ЕС ще получи 33 млн. дози, през март - 55 млн. и 300 млн. през второто тримесечие от досега одобрените ваксини.
"Скоростта на ваксинация ще се увеличи значително през следващите дни и седмици", уверява Добровскис.
Изоставането от имунизационния план на Стария континент с пет седмици вече е нанесло вреди от близо 90 млрд. евро, посочи в своя анализ компанията за застраховане на търговски кредити Euler Hermes. Според анализа европейските държави се справят със ситуацията значително по-зле от САЩ и Великобритания, където се поддържат около четири пъти по-високи темпове на ваксинация.
Специално за България Euler Hermes са изчислили, че икономиката ни губи по 100 млн. евро губи за всяка седмица на извънредни мерки заради пандемията.
За да наваксат пропуснатото време и да успеят да постигнат набелязаната от Европейската комисия цел за имунизиране на 70% от възрастното население до лятото на 2021 г., властите трябва да действат шест пъти по-бързо в сравнение с досегашната ситуация. В противен случай, ако темповете останат непроменени, желаният имунитет може да бъде достигнат чак в края на 2022 г., смятат анализаторите на Euler Hermes.
Според тях оптимистичен сценарий е възможен при преодоляване на блокажа с производството и дистрибуцията на ваксини до края на първото тримесечие на 2021 г. Това може да стане с откриването на нови производства или одобряването на нови препарати, включително такива, които изискват поставянето на еднократна доза. В такъв случай е реалистично темпът на ваксинация да достигне до 1% от населението седмично, което пък би компенсирало забавянето на старта в третото тримесечие на годината. Калкулацията показва още, че инвестицията във ваксини има висока възвръщаемост, защото е четири пъти по-ниска в сравнение със загубите, които се генерират от локдауна.
Анализаторите на Euler Hermes са категорични, че държавите, които успеят да поддържат високи темпове на имунизиране, не само ще редуцират загубите, но ще спечелят и сериозно икономическо предимство. Напредъкът в процеса ще им позволи разхлабване на мерките, а това ще доведе до увеличаване на потреблението и инвестициите, възстановяването на сектора на услугите и освобождаване на спестяванията. Успехът или неуспехът в тази посока биха имали пряко отражение и върху политическите процеси и доверието в правителствата, предвижда още докладът.