Медия без
политическа реклама

17:27:37, понеделник, 20 януари 2025 г. АнонименВХОД

Еврокомисията и ЕЦБ приеха България в чакалнята на еврозоната

Едновременно с това страната ни влиза и в Европейския банков съюз

10 Юли 2020Обновена

България официално се присъедини към Валутния механизъм II. Това е исторически ден за страната ни и ключова стъпка към сърцето на Европа. Благодаря на европейските ни партньори за подкрепата и доверието. Приемането ни в чакалнята на еврозоната е свързано с големи ползи за държавата. Това означава повече спокойствие за българските граждани и допълнителни гаранции, че вече всички работят по правилата. Българският лев е фиксиран на 1.955, както ние искахме. В такъв важен за всички нас момент, българските граждани трябваше да бъдат заедно, защото държавата прави стъпка за десетилетия напред. Разединението не помага на просперитета на държавата.

Posted by Boyko Borissov on Friday, July 10, 2020

България вече е член на Банковия съюз, а българският лев е част от европейския валутен механизъм.  Това е исторически акт, който ще има голямо значение за бъдещето на България.

Така управителят на БНБ Димитър Радев съобщи на извънреден брифинг в Министерски съвет новината за приемането на страната ни в чакалнята на еврозоната и едновременно с това и в Банковия съюз на ЕС. В брифинга участват още премиерът Бойко Борисов и финасовият министър Владислав Горанов.

"Този акт дава на България тежест, каквато тя никога не е имала при решаването на европейските дела", каза още управителят на БНБ.

"Днешното решение на нашите европейски партньори е стъпка съпоставима с няколкото исторически в прехода  решения, свързани с интеграцията ни с НАТО и ЕС", каза финансовият министър Владислав Горанов. "Свързваме нашата икономика с едно от най-силните икономически формирования в света. Вярвам, че участието в Банковия съюз и в последствие в еврозоната ще доведат до такова икономическо развитие за страната, каквото сме забелязали при останалите членове от еврозоната", каза още Горанов.

Официалното съобщение за решението на Брюксел и Франкфурт дойде малко след 19.00 часа.

Управителният съвет на Европейската централна банка (ЕЦБ) прие решение за установяване на тясно сътрудничество с Българската народна банка, след като бяха изпълнени необходимите надзорни и законодателни предпоставки. Успоредно с това днес бе обявено включването на българския лев във валутния механизъм II. Заедно тези две стъпки подготвят условията за бъдещото членство на България в еврозоната, съобщи БНБ.  

"Вижте как звучи: финансовите министри на държавите членки на еврозоната! Не на мутрите, не на мафията. На най-белите страни в света", заяви премиерът Бойко Борисов. И благодари на президента на ЕЦБ Кристин Лагард, както и на Европейската комисия, на екипа на БНБ и финансовото министерство, на канцлера Ангела Меркел и президента Еманюел Макрон. 

Премиерът обясни, че най-големият негов приоритет е било членството на България в еврозоната. "Когато си член на Банковия съюз, където са всички бели държави, българската банкова система е под пълен мониторнг. Повече не можеш да казваш "теглих кешове" и да ги разнасяш напред-назад. Няма как. Повече няма кой да прави финансови измами, защото всичко светва там, в ЕЦБ. Няма страшно и за българските банки, защото мощният ЕС стои зад тях. Защото всички работят по правилата вече на белите държави", каза Борисов.

Той обаче заяви, че не се радва много на новината: "Криво ми е. С нашия президент днес трябваше да сме заедно. Народът трябваше да е заедно. Цяла Европа гърми: Българските финанси са при белите държави. А ние цял ден се мъчим да покажем кой колко някого мрази. Нали е казано: "Съединението прави силата". Вместо да ни кеф, че сме свършили толкова работа, ние цял ден отбиваме атаките на нашите българи, които по всякакъв начин искаха да попречат на това, което е нещо хубаво за народа".

"Истински вярвам, че Съединението прави силата. Разделена държава, изправена пред граждански протести, пред етнически протести, не е моята държава. Искам да видя просперираща, силна, яка държава. Ако аз съм причината - ходил съм си два пъти", каза Борисов. И добави: Има избори, народът ще ни подреди. Даже да сме в опозиция, май ще бъде по-добре в следващите години.

Борисов заяви също: Подавам ръка на президента. Ще съм истински щастлив и протестиращите отвън да се прегърнат. Така ще сме по-силни.

Решението за влизане в Банковия съюз ще влезе в сила 14 дни след публикуването му в Официален вестник на Европейския съюз. От 1 октомври 2020 г. ЕЦБ ще отговаря за прекия надзор над значимите кредитни институции в Република България и за общите процедури за всички поднадзорни лица, както и за наблюдението над по-малко значимите кредитни институции. Междувременно ЕЦБ ще извърши оценка, с която ще определи кои банки изпълняват критериите за класифициране като значими институции.

Банковият надзор в ЕЦБ и Българската народна банка предприемат подготвителни действия, за да осигурят безпрепятствен преход към новия надзорен режим.

„Много се радваме да посрещнем България в единния надзорен механизъм и в семейството на банковия надзор в ЕЦБ,” заяви Андреа Енрия, председател на Надзорния съвет на ЕЦБ. „Това бележи важен етап в историята на банковия съюз, тъй като обхватът му се разширява отвъд държавите членки на еврозоната.“

Българската народна банка ще има свой представител в Надзорния съвет на ЕЦБ, със същите права и задължения като всички останали членове, включително право на глас.

Заедно със страната ни в двете структури е приета и Хърватия.

ЕЦБ определи базов курс за конвертирането на българския лев в евро от 1,95583 лв. за евро, колкото е сегашния фиксиран курс в условията на валутен борд. За хърватската куна обменният курс е 7,53450. След това двете валути ще могат да се колебаят в диапазон плюс или минус 15% от този курс. Ако двете държави успеят да осъществят това за най-малко две години, те официално ще се присъединят към еврозоната. Самият процес на присъединяване отнема година, което означава, че България реално ще приеме еврото през 2023 г.

Последвайте ни и в google news бутон

Ключови думи:

ЕЦБ, чакалня, еврозона

Още по темата