Медия без
политическа реклама

Финансисти: Ще има проблем с по-високите януарски пенсии

Много е вероятно законът за публичните финанси да бъде нарушен заради нуждата от повече трансфери при неприет бюджет, считат наблюдатели

06 Дек. 2021
При преговорите за правителство бе постигнато съгласие бюджет 2022 да се поправя през лятото.
При преговорите за правителство бе постигнато съгласие бюджет 2022 да се поправя през лятото.

Противно на уверенията на служебния кабинет и представители на преговарящите партии, че забавянето на държавния бюджет е формалност, с разходите на държавата през януари ще има проблеми. Много е вероятно правилата на закона за публичните финанси да бъдат нарушени, като риск от престъпване на текстове има както в частта приходи, така и при разходите.

Това коментираха финансисти по повод очакваното забавяне на проектобюджет 2022. При преговорите в част финанси съпредседателят на „Продължаваме промяната“ Асен Василев призна, че бюджетът надали ще е готов преди календарното настъпване на новата година и вероятно ще се приеме през януари. Много малко вероятно е евентуално ново правителство да използва заготовката за проектобюджет, изготвена от служебния кабинет, защото предстои голямо преструктуриране на видовете министерства и местене на второстепенни разпоредители с бюджет.

Неприемането навреме на закон за бюджета ще бъде прецедент за България за последните две десетилетия, коментираха финансисти. България не е изпадала в политически кризи, непозволяващи своевременно приемане на закон за държавния бюджет, като последният подобен случай е през инфрактната 1997 г. с безпрецедентна инфлация и политическа криза. Тогава законът за държавния бюджет е обнародван едва на 1 юли.

Забавянето на сметките на хазната през 1997 г. се е случило при изцяло различна нормативна база – тогава все още е в сила законът за устройството на дъжавния бюджет. Този закон бе сменен от Закона за публичните финанси, като текстовете, уреждащи забавяне на процедурата за приемане на бюджет, ще се прилагат за пръв път. "Още от сега може да се прогнозира, че ще се пише история и пoложението с бюджета през януари ще е хаос", коментираха финансисти. 

Законът за публичните финанси в настоящия си вид включва няколко групи ограничения. При неприет бюджет законът изисква разходите да се правят до размера им за същия период на предходната година, като обаче се отчетат влезли в сила решения на парламента и Министерския съвет. Изисква се и разходите да не са повече от постъпилите приходи.

И двете ограничения създават риск от неизпълнение, коментира Петър Чобанов от ДПС. Няма никакви гаранции на фона на ограниченията в икономическата активност, че приходите в първия месец на годината ще са безпроблемни. Ако се съди по миналата година, приходите и разходите януари месец по държавния бюджет са били на ръба - държавният бюджет е излязъл на излишък от 21,6 млн. лв. 

По-сериозното затруднение идва от изискването за ограничаване на разходите и трансферите до размера им за същия период на предходната година. С актуализацията на пенсиите, която е предвидена да се случи с дата декември, 2022 г., няма как трансферите за социалното осигуряване през януари да останат на нивото от януари, 2021 г.

Социалното министерство вече побърза да обясни, че Кодексът за социално осигуряване не включва изрично изискване разходите да не надхвърлят тези от същия период на предходната година. За тези разходи е гарантирано, че ще се извършват в необходимия размер спрямо действащите нормативни актове. Това обаче ще отнеме ресурс от общото позволено ниво на трансферите в държавния бюджет. „Ясно е какво ще се случи на практика – пенсиите ще бъдат платени в увеличения си размер на 7 януари, а до края на месеца парите няма да стигнат за всички останали трансфери и или някъде ще има оголване, или ограничението разходите да не надхвърлят тези от януари, 2021 г., няма да се спази“, коментира Чобанов.

Справка в консолидираната фискална програма към края на януари, 2021 г. показва, че трансферите към НЗОК и НОИ са били в размер на 684,6 млн. лв. Общият размер на трансферите, с включени трансфери към общините и университетите, е 1.425  млрд. лв. Към момента няма подробни разчети на колко точно ще възлязат допълнителните разходи за пенсии, но сумата при всички случаи ще надхвърли 100 млн. лв. за един месец. Актуализацията на пенсиите първо бе планирана за октомври, като тогава социалният министър Гълъб Донев обясняваше, че до края на годината – или за три месеца, ще са необходими 339 млн. лв.  Това обаче изобщо не включва добавката от 120 лв., давана антикризисно на всички пенсионери. При преговорите бе обещано никой пенсионер да не падне под парите, които е взимал до актуализацията.

Много е вероятно проблем да има и с бюджета за системата на здравеопазването заради извънредните разходи покрай коронакризата. Тук има едно увеличено плащане - на полагаемите се пари за първа линия, като максималната сума бе вдигната на 1200 лв. Ресурсът за първа линия като цяло не бе подсигурен на 100% в бюджета за 2021 г. и се наложи при актуализацията му през лятото по това перо да бъдат отпуснати допълнителни пари. В закона за здравно осигуряване, за разлика от кодекса за социално осигуряване, е предвидено също при неприет бюджет разходите да не надхвърлят тези за същия период на предходната година. Може да се очаква, че проблем с отделна група разходи през януари ще има и покрай инфлацията. 

АКТУАЛИЗАЦИЯ

Не се приема безкритично и вече обявената позиция от преговарящите партии, че със сигурност ще има актуализация на бюджет 2022 в средата на годината. Какво налага подобна актуализация, освен липсата на яснота какво точно възнамерява да прави новото правителство, коментират финансисти.

Последвайте ни и в google news бутон

Още по темата