Германска държавна компания продължава да доставя руски втечнен природен газ (LNG) в Индия, тъй като отмяната на договора може да струва над 10 милиарда евро на данъкоплатците, съобщи Bloomberg, като се позовава на неназовани източници.
SEFE, бивш филиал на руския Газпром, национализирана от германското правителство миналата година, според съобщенията продължава да изпълнява наследения си 20-годишен договор от 2018 г. за доставка на руски LNG от съоръжението в Ямал. Фирмата има и отделен договор за доставка на индийската държавна компания GAIL Ltd., отбелязва Bloomberg. Изданието подчертава, че въпросните пратки не са обект на международни санкции. Пред Bloomberg германското Министерство на икономиката коментира, че все още изучава въпроса.
Ако SEFE реши да наруши договора, това може да струва на Берлин поне 10 милиарда евро щети и неустойки, което е повече от 6,7-8,2 милиарда долара, платени от държавата за спасяването на компанията, казват източниците на Bloomberg.
Според договора с "Газпром" германската фирма е задължена да плаща за руския газ, независимо дали го транспортира или не.
Ако реши да не транспортира газа, Москва може да го продаде другаде и пак да изисква плащания от SEFE, като по този начин ще увеличи печалбата си, обясни Bloomberg.
Въпреки обещанието на Европа да се откаже от руските изкопаеми горива след нахлуването в Украйна, няколко членки на ЕС започнаха да внасят рекордни количества руски втечнен природен газ през 2023 г. Неправителствената организация Global Witness съобщи през август, че Испания и Белгия са сред водещите световни вносители на руски втечнен природен газ.
Въпреки това, въпреки че беше зависима от руския газ от години, Европа успя да намали вноса на газ от тръбопроводи и намали дела на руския газ в енергийния микс на ЕС от 40% на 10% за една година.