Върховният административен съд отхвърли като неоснователно искането на Андрей Гюров за спиране на предварителното изпълнение на решението на УС на БНБ от 16 юли, с което той беше отстранен от длъжност като подуправител на БНБ. Това съобщиха от съда днес. Това определение може да се атакува от Гюров. А делото по същество срещу отстраняването му ще се гледа в петък.
Докладчик по делото е лично председателят на съда Георги Чолаков. В състава са и съдиите Юлия Ковачева и Емилия Иванова.
Те приемат, че спирането на изпълнението на правомощията на подуправителя е временна мярка, която се налага по изключение при определени предпоставки и за определен период, до приемане на решение за освобождаване. С тези разпоредби законодателят защитава обществения и държавния интерес при изпълнение на правомощията си членовете на УС на БНБ, обяснява съдът.
И допълва, че "евентуално накърнени лични или имуществени интереси не са от естество да обосноват спиране на действието на обжалвания акт".
В тежест на Гюров е било да обоснове, че има свой интерес, равен по значимост на държавния или обществения и да докаже, че има предпоставки за спиране на предварителното изпълнение. Волята на законодателя за "спиране изпълнение на правомощия от деня на решението на управителния съвет" в случая е категорично доказателство за приоритет на обществения, респективно държавния интерес пред интересите на оспорващата страна, били те политически, икономически, юридически, търговски или професионални, обясняват върховните съдии. Те не коментират доводите на Гюров, че отстраняването му е незаконосъобразно, тъй като това е предмет по съществото на делото, което тепърва ще се гледа. (Цялото определение може да бъде прочетено тук.)
Преди 2 седмици Управителният съвет на БНБ, който има шестима членове, намери за основателно твърдението на Комисията за противодействие на корупцията (КПК), че Гюров е заемал поста в условия на несъвместимост. Има основания за отстраняване на Андрей Гюров, тъй като не е прекратил навреме свои участия в търговско дружество и в нестопански организации, прие УС.
Гюров атакува и акта на КПК, който стана повод за отстраняването му. Последната дума обаче ще има парламентът.
В момента подуправителят, в чийто ресор е валутният борд, е в неплатен отпуск до приключване на случая. Той още миналия месец призова ръководството на БНБ да не бърза да взима решение за евентуалното му отстраняване, преди съдът да се произнесе по жалбата. Гюров дори предупреди, че ако БНБ действа прибързано, ще навреди на приемането на България в еврозоната.