Медия без
политическа реклама

С хаос и водевил НС одобри фалита при свободните професии

Депутатите се объркаха при гласуването на мащабни промени в производството по несъстоятелност

Росен Желязков и Росица Кирова водеха оплетеното заседание.
Илияна Димитрова
Росен Желязков и Росица Кирова водеха оплетеното заседание.

За пореден път пролича неспособността на депутатите да си вършат прецизно работата, когато са изправени пред сериозна задача. В началото на юли т.г. те се оплетоха, докато гласуваха предложението за референдум срещу еврото и така хвърлиха сянка на съмнение върху валидността на решението, с което допитването беше отхвърлено. А днес се объркаха при финалното второ гласуване на изключително сериозни и мащабни промени в Търговския закон, с които се цели да се подобрят правилата, уреждащи производствата по несъстоятелност.

Законопроектът беше внесен през април т.г. от служебното правителство на президента Румен Радев. С поправките се изменят практически всички елементи на правната рамка на несъстоятелността: откриването на производството, осребряването на имуществото, предявяването на искове, промени в дейността на синдиците и т.н. Правят се значителни промени в производството по стабилизация. Въвежда се ново определение за свръхзадлъжнялост – за свръхзадължено се смята търговско дружество, което не разполага с достатъчно имущество, за да покрие дълговете си и продължаването му като действащо предприятие е малко вероятно.

Може би най-значимото нововъведение е, че се дава възможност на физическите лица-предприемачи да обявяват фалит. Става въпрос за хора, упражняващи професии като адвокати, нотариуси, частни съдебни изпълнители, архитекти, артисти, занаятчии и много други. Така производството по несъстоятелност ще се прилага за предприемачите по същия начин, по който досега се прилагаше за търговците. В новите разпоредби се прави разграничение между търговец и предприемач, като за последния се посочва, че предприятието му не изисква воденето на делата да става по търговски начин.

По огромния законопроект на практика не се проведе никакъв дебат. В самото начало заседанието се водеше от зам.-председателя на парламента Росица Кирова (ГЕРБ-СДС) – същата, която ръководи и обърканата процедура за референдума. Тогава депутатите гласуваха четири идентични предложения на шефа на парламентарната правна комисия Стою Стоев – но по различен начин. Към края на обсъждането депутатите от БСП и ПП-ДБ Мая Димитрова и Надежда Йорданова последователно предупредиха, че текстовете трябва да се прегласуват, за да не се получи вътрешно противоречие в закона.

Тук соцлидерът Корнелия Нинова видя удобен повод да уязви мнозинството в залата. Тя нападна управляващите, че гласуват законови промени, засягащи хиляди предприятия, без да знаят какво правят. „Стою Стоев седи тук и мига. Разбрахме само, че умее да чете бързо. Вземете се в ръце! Да вдигне ръка този, който знае какво гласува в момента!“, изкомандори Нинова колегите си. Десетина човека наистина вдигнаха ръце, сред които бяха и председателят на парламента Росен Желязков и Росица Кирова. „Незнание, некадърност, лобистки интереси“, обобщи мнението си за управляващите Нинова.

Желязков, вместо да подмине поведението на социалистката, реши да прояви остроумие. „Искам да ви поздравя. Успяхте да накарате залата, като на масова спартакиада, да вдига ръка. Направихме мексиканска вълна“, обърна се той към Нинова, с излишна ирония. От ПП пък се бяха обидили на тона на соцлидера и поискаха от Желязков да не й позволява да се държи като начална учителка.

Накрая се стигна до прегласуването на споменатите начални параграфи. В залата се понесоха викове „за“ и „против“ - очевидно депутатите изобщо не бяха сигурни какво и как гласуват. Въпросните текстове бяха отхвърлени и Желязков, който тревожно следеше гласуването, обяви, че противоречието е преодоляно. Намеси се обаче отново Надежда Йорданова, която беше на обратното мнение. След миг колебание, шефът на парламента потвърди мнението си и обяви закона за приет. Остава да се види дали наистина проблеми няма.

ДРУЖЕСТВО С ПРОМЕНЛИВ КАПИТАЛ

Осъществи се отколешното желание на ПП да се създаде нова форма на търговско дружество – дружество с променлив капитал. Идеята е, че капиталът на дружеството няма да подлежи на вписване в Търговския регистър и поради това се определя като „променлив“. Така, смятат от ПП, ще се създадат по-благоприятни условия за микро и малки предприятия, които да разработват иновативни продукти и услуги.

Инициативата получи внушителната подкрепа на 178 депутати от всички парламентарни групи, с изключение на ИТН. От партията на Слави Трифонов не обясниха съпротивата си.

От ПП направиха известни редакции в първоначалното си предложение. Беше уточнено, че дружество с променлив капитал може да бъде само предприятие, чийто персонал наброява по-малко от 50 души, а годишният му оборот не надхвърля 4 млн. лв. и/или със стойност на активите за същата сума. Ако дружеството престане да отговаря на тези изисквания, то е длъжно да се преобразува в капиталово дружество.

Последвайте ни и в google news бутон