Медия без
политическа реклама

И Брюксел обмисля допълнително разследване на горските замени

Възстановяването на неправомерните държавни помощи се бави прекалено, смята ЕК

02 Март 2020
Земеделският министър Десислава Танева реши да приеме представители на "Зелени закони", за да се запознае със събраната от тях информация, но действия след срещата не последваха.
Илияна Кирилова
Земеделският министър Десислава Танева реши да приеме представители на "Зелени закони", за да се запознае със събраната от тях информация, но действия след срещата не последваха.

Опитът на власттите да заметат въпросите около възстановяването на милиони левове неправомерна държавна помощ, допусната при заменки на горите, са направили впечатление и в Брюксел. Според Европейската комисия процедурата по възстановяване на милионите продължава прекалено дълго. В светлината на това забавяне комисията обмисля възможността за допълнително разследване на случая.

Това става ясно от официален отговор на ЕК до "Сега" по повод поискан достъп до информация във връзка с процедурата по възстановяване на сумите. От Европейската комисия отказват достъп до конкретния документ, като възможността от повторно отваряне на разследването е единият от аргументите за отказа. След материал на bTV горските замени привлякоха и вниманието на прокуратурата, която разпореди нова проверка на начина, по който е избран оценителят и са извършени оценките на имотите.

Темата за горските замени в стил "кон за кокошка" се върна на дневен ред в края на 2019 г. след дълго затишие. През ноември земеделското министерство обяви, че 29 от 132 сделки са изрядни, а при останалите 103 е нанесена щета на хазната в размер на над 80 млн. лв. Проверка на "Сега" показа, че в списъка на изрядните 29 сделки попадат едни от най-големите и знакови замени, а инициатива "Зелени закони" изчисли, че общата оценка от 80 млн. лв. щета при останалите замени е силно занижена. Инициативата направи класация на 10-те най-нагли сделки, като първото място спечелиха две замени  на общо 2709 декара на един от най-дългите плажове в България - Камчийски пясъци. Само при тези две сделки непозволената държавна помощ възлиза на 250 млн. лв., твърдят от "Зелени закони".

Стъпвайки на известните до момента данни, вестник "Сега" поиска достъп до пълната информация за новите оценки на всички 132 замени. От Изпълнителната агенция по горите обаче отказаха с аргумента, че това представлява служебна информация. ИАГ прибегна до откровени лъжи в опит да обясни изпадането на мастити бизнесмени от списъка със замените, лансирайки версията, че въпросните 29 "изрядни" имота изобщо не са били обект на повторна проверка по указание на Брюксел. "Сега" поиска насрещна информация от Европейската комисия, включително и списъка, пратен през 2014 г. от българските власти за установяване на размера на неправомерната помощ, но получи отказ. От кореспондецията обаче ясно се разбра, че Брюксел не е указвал изключване на 29 сделки от оценките. Някои от тези фирми не са получили помощ, други са получили помощ под праговете, но работа на българските власти е да установят кой точно ще възстановява помощ, обясняват от ЕК.

"В светлината на бавното изпълнение на решението на ЕК - по-конкретно липсата на възстановени суми 4 години по-късно, комисията все още използва документите по случая, за да прецени дали да стартира допълнително разследване. Исканата информация и в момента се използва от комисията за целите на взимане на решения", изтъкват още от Брюксел.


ГРАФИК

В решението си от 2015 г., с което ЕК установи държавна помощ, изрично бе посочено, че българските власти вече разполагат с достатъчно информация за реалните пазарни цени, на които е следвало да се сключват замените. Информацията относно административните цени, използвани в сделките за замяна, както и пазарните цени на всички парцели, засегнати от тези сделки към момента на замените е била предоставена на ЕК от България като електронна таблица още на 21 януари, през 2014 година. "Така че те (б.р. - българските власти) не би трябвало да срещнат големи затруднения при определянето на подлежащите на възстановяване суми въз основа на методиката, описана в съображение 173", поясняват от Еврокомисията. Реалността се оказа друга и българските власти решиха да пристъпят към нова "независима" оценка на имотите. След няколко провала на процедурите за избор на независим оценител през 2017 г. тази задача бе поверена на държавната "Агролеспроект". Любопитен детайл е, че договорът е отчетен за приключен към дата 7 ноември 2018 година. Обявяването на резултатите от тази дейност стана година по-късно.

 

Последвайте ни и в google news бутон

Още по темата