Правителството на Росен Желязков ще внесе в Народното събрание проектобюджет за 2025 г. с дефицит до 3% от БВП, без да прилага екзотични мерки, за да се случи това. Няма да се променя данъчно-осигурителната тежест през 2025 г. Няма да има и сваляне на ДДС за ресторантьорите отново на 9%.
Това обясни премиерът Желязков пред журналисти след днешното заседание на коалиционния съвет, в който участват политическите формации, които подкрепят правителството. На заседанието финансовият министър Теменужка Петкова е представила отново състоянието на държавните финанси, как е приключила финансовата 2024 г., какви разходи са фактурирани, но не са разплатени.
Премиерът не влезе в подробности как финансовият министър Теменужка Петкова все пак е успяла драстично да свие дефицита до малко над 6 млрд. лв., след като до вчера обясняваше за дупка от 18 млрд., която много трудно можела да се запуши.
Нещо повече, наред със свиването на дефицита до 3% от БВП, правителството ще ореже и разходната част, така че да не надвишава 40% от БВП.
Припомняме, че служебният кабинет внесе проектобюджет за 2025 г. с рекордните 46% от БВП, което беше ръст на разходите от над 26 млрд. лв. спрямо изминалата 2024 г.
"Обсъждахме конкретните мерки както в разходите, така и по приходите така, щото инвестиционната програма и в централната власт, а и по общините, да продължи да се изпълнява, както и други важни въпроси, например този за санирането. Но и да има възможност след гласуването в Народното събрание на бюджета при тези параметри, правителството да има основание да подаде искане за конвергентен доклад за изпълнение на критериите за еврозоната", каза министър-председателят.
Той уточни, че и към момента съотношението на българския лев към еврото е фиксирано на 1.95583 и не подлежи на промяна, като това е скрепено с акт на Народното събрание.
Премиерът призова ПП-ДБ да подкрепят проекта на бюджет за 2025 г., който предстои правителството да внесе в парламента. "Надявам се, че всички, които биха подкрепили този бюджет с ясния поглед към възможността България да отговаря на критериите за членство в еврозоната, ще го подкрепят този бюджет и това е моето разбиране за ангажиментът, който колегите от ПП-ДБ следва да изразят ясно - ще подкрепят ли бюджет, който би дал възможност България да подаде искане за извънреден конвергентен доклад", каза Желязков.
РЕАКЦИЯ
"Бюджет с 3% дефицит, поискан конвергентен доклад през февруари и влизане в Еврозоната на 1-ви януари 2026 г. е наш приоритет. Ако Росен Желязков работи за постигането на тази цел, ще има и нашата подкрепа за тези конкретни стъпки", отговори съпредседателят на "Продължаваме промяната" Кирил Петков.
Бившият финансов министър Асен Василев пък коментира, че ПП-ДБ винаги е правило бюджети с до 40% преразпределение. И отправи критика за безпрецедентното закъснение на МФ да публикува данните за изпълнение на бюджета през януари. Очакваше се те да бъдат публикувани на 3 февруари, но това все още не е направено.