Медия без
политическа реклама

Кабинетът най-сетне махна спънките за безлихвените заеми от ББР

Вече няма да се иска работодателят да е платил осигуровките на кандидстващия за кредит

Илияна Димитрова

Правителството коригира схемата за отпускане на безлихвени заеми на хора, загубили работа заради COVID-пандемията, след като стотици кандидати алармираха за затруднения да получат финансиране.

Програмата стартира в края на април, като за целта Българската банка за развитие (ББР) получи от държавата 200 млн. лв. за безлихвено кредитиране с до 24 месеца гратисен период на изплащане. Заемите от 4500 лв. са насочени към работещи на трудов договор, принудени след въвеждане на извънредното положение да излязат в неплатен отпуск, както и към самоосигуряващи се лица, чиято дейност е била намалена или напълно преустановена заради коронавируса. За целта ББР сключи споразумения с 10 търговски банки, които като посредници приемат документите на желаещите да получат безлихвени заеми.

С една от промените се премахва изискването осигуровките на работещите на трудов договор да са били изрядно платени от работодателя преди обявяването на извънредното положение. Това се оказа голям проблем за много кандидати за заеми, защото техните работодатели не са превеждали към НАП редовно осигуровките, а масово не са го направили за вноските за февруари. Странно е защо правителството и ББР бяха поставили това условие, въпреки че по закон непреведената от работодателя осигуровка, но начислена по ведомости, не лишава работника от осигурителни права.  

На многото запитвания защо им е отказан кредит, ББР отговаряше, че лишените от работа служители ще може да се получат безлихвено кредитиране, едва след като работодателят им реално преведе осигуровките. Сега кабинетът смекчава това изискване и разрешава достъп до безлихвени заеми да имат и хората с декларирани, но неплатени осигуровки.

Разширява се достъпът до безлихвени заеми и на самоосигуряващите се.

Както писа "Сега" от самонаетите към момента се искаше да докажат, че напълно са спрели дейност, въпреки че първоначално обявените условия предвиждаха финансиране да получат и тези, които имат поне 20% спад на приходите за първото тримесечие. Неясно остана защо на практика условието за спад на оборотите не бе признавано от банките-посредници и ББР, откъдето твърдяха, че правителството трябва да го разреши.

С решение на кабинета от последното заседание на 17 юни се дава такова разрешение, т.е. няма да се признава единствено пълно преустановяване на дейност през март.

Коригира се и друго недомислие, лишило много самонаети от възможността да теглят безлихвени заеми - няма да се гледат само доходите им от първото тримесечие. Спадът от поне 20% ще важи за което и да е следващо календарно тримесечие на 2020 г., сравнено с доходите през съответното тримесечие на 2019 г.  Още в самото начало на програмата много самоосигуряващи се предупредиха, че COVID-кризата истински се развихри след средата на март и тези, за които януари и февруари са били силни месеци, не могат да докажат намалели приходи спрямо първото полугодие на 2019 г. 

Тези пречки са и причината за ниския дял на отпуснатите безлихвени кредити за самонаети до момента, въпреки че това засега е единствената антикризсна мярка за тази група. Само 23% от одобрените към момента 8 115 безлихвени заема, са дадени на самонаети, показват данни на ББР. 

Постъпилите общо искания досега са 14 602, като 2000 все още се обработват, съобщиха от държавната банка. Одобрените заеми са за около 34 милиона лева към 15 юни, което е под 20% от предвидената за целта сума от 200 млн. лв.

Междувременно две от банките, които приемат документи, са изчерпали ресурса си и няма да приемат повече заявления, съобщиха от ББР. Става дума за Интернешънъл Асет Банк и Общинска банка, които първи сключиха договор с ББР и започнаха да приемат документи за безлихвени кредити. Продължават да работят по програмата Алианц Банк, Банка ДСК, Инвестбанк, ОББ, Първа инвестиционна банк", Търговска банка Д, Централна кооперативна банка и Уникредит Булбанк.

Програмата ще бъде отворена до края на годината.

 

Ключови думи:

ББР, безлихвени заеми

Още по темата