Министърът на енергетиката Владимир Малинов обяви, че не се притеснява от разследването на Европейската прокуратура около проекта за разширяване на газовото хранилище в Чирен, финансиран със средства от ЕС. Разследването започна през лятото заради съмнения за измами при възлагането на обществени поръчки.
Малинов бе шеф на държавната "Булгартрансгаз", която е възложител на провалената обществена поръчка за сондажи за разширяване на газохранилището. Като служебен министър на енергетиката той спря проекта заради разследването на Европейската прокуратура.
В интервю за бТВ енергийният министър обяви, че прекратената поръчка не носи щета за "Булгатрансгаз", а фирмата изпълнител е възстановила авансово платените 79 млн. лв. Той обаче не отговори защо държавата не е потърсила неустойки за неизпълнения договор. За изпълнител бе избрана компанията "Главболгарстрой".
"Оттук нататък "Булгартрансгаз" прецени, че трябва да има нова поръчка за сондажите, което ще даде възможност за увеличаване на капацитета на хранилището", каза Малинов. Според него всички дейности по разширението ще бъдат завършени до началото на следващия нагнетателен сезон.
Припомняме, че по план разширението на газовото хранилище трябваше да е готово в края на 2024 г.
От думите на Малинов стана ясно, че няма напредък и по друг проблемен договор в енергетиката - доставките на втечнен газ от турската компания "Боташ". Българската държава поиска предоговаряне на условията по сключеното по време на служебното правителство на Гълъб Донев споразумението между "Булгаргаз" и "Боташ". То е за резервиране на годишни доставки на 1.85 млрд. куб. м природен газ. Тогава това споразумение бе представено като голяма победа за страната ни и как едва ли не България ще се превърне в мощен регионален търговец на газ. Този договор обаче се оказа загробващ, тъй като страната ни трябва да плаща всеки ден огромни такси дори ако не е вкарала никакъв газ през турски терминал. Таксата е около 500 хил. долара на ден.
Миналата седмица министър Малинов е имал нови разговори с турския си колега, но без някакъв успех. "Турция е склонна да предоговаря, но не приема условията на "Булгаргаз" за намаляване на капацитета и на цената, както и заплащане само при ползване", каза Малинов. Според него обаче не било грешка подписването на договора, защото към онзи момент условията за България били изгодни.
По отношение на стопираната либерализация на пазара на ток за домакинствата енергийният министър заяви, че тя ще се случи, "когато всяко едно домакинство е добре подготвено за нея". Малинов не посочи кога може да се случи тази реформа и дали в момента се работи по нейното осъществяване. "Народното събрание ще реши кога. Знаете, че в момента различни политически сили са внесли законопроекти, които предлагат отлагане с 2 до 10 години", отговори той.