Правителството изненадващо предложи да отпаднат най-съществените санкиции при шофиране на автомобили без задължителната застраховка "Гражданска отговорност".
В обявения за обществено обсъждане проект за изменение на Закона за движение по пътищата е предвидено да отпаднат мерките, които регламентират временното отнемане на шофьорската книжка на водач без застраховка "Гражданска отговорност" и временно спиране от движение на транспортното средство по същия повод – до момента на нейното сключване.
"Подобна стъпка ще доведе до появата на автомобили без задължителната застраховка по пътищата и до значими негативни последици от това", се казва в становище на Асоциацията на българските застрахователи. Секторът смята, че не може мотивът за такава промяна да е намаляване на административната тежест, защото на практика в много по-висока степен се застрашава общественият интерес.
"Чрез системата на застраховка „Гражданска отговорност“ на автомобилистите се подсигурява бързото и пълноценно обезщетяване на вредите от пътно-транспортни средства, нанесени на невинно-пострадали лица, съответно се защитава както индивидуалния, така и обществения интерес", подчертават от АБЗ.
Застрахователите са убедени, че за да функционира ефективно системата, всички превозни средства трябва да бъдат обхванати от застраховката. Ако се получат пробойни, това ще има тежки дългосрочни последици за обществото и за институциите, особено като се има предвид трайно високия брой на ПТП в страната.
България е между страните с най-тежък пътен травматизъм и с най-много жертви на пътя в рамките на ЕС. Това обуславя огромни подлежащи на обезщетяване вреди и засилва необходимостта от още по-съществени, ефективни и интензивни механизми за контрол, предупреждават от АБЗ.
Според застрахователите дори трябва да се засили контролът. Това ще е възможно, ако се разшири обхватът на тол-системата, така че камерите, които освен да следят дали превозните средства са платили пътните си такси, трябва да засичат и водачите без "Гражданска отговорност".
Подобен подход може да се реализира след съответните нормативни промени и техническа адаптация на тол-системата за изпълнение на допълнителни контролни функци, се казва в становище на АБЗ.
Застрахователите наскоро предложиха за облекчение на шофьорите да се премахнат стикерите за платената застраховка, които се лепят на предните скъкла на автомобилите. Причината е, че вече всичко, което е свързано с тази застраховка, се прави онлайн - вкл. издаването на полиците и контролът от страна на КАТ. Ако се премахне лепенката, сметката за Гражданска отговорност ще падне с около 5 лева, а общо разходите на водачите ще намалеят с около 10 млн. лв. годишно.
Комисията за финансов контрол обаче обяви, че моментът не е подходящ за подобна промяна. Трябвало да се направи задълбочен анализ как премахването на хартиените стикери ще се отрази на застрахованите, а това не можело да се прави по време на COVID-криза. За подобна стъпка можело да се мисли чак през 2022 г.