Медия без
политическа реклама

НС даде цяла година на "ЛУКойл"да работи с руски петрол

Бургаският нефтохим поетапно ще свива дела на "Уралс", без да намалява производството

28 Септ. 2023

Народното събрание окончателно прие графика, по който "ЛУКойл Нефтохим" поетапно трябва да премине към работа с неруски петрол. От 1 ноември 2024 г. бургаската рафинерия вече ще трябва да преработва само неруски петрол.

Новият срок е само с 3 месеца по-къс от датата, на която така или иначе ще изтече одобреното от Брюксел изключение за България за петролното емббарго срещу Русия. И е далеч по-удобен за "ЛУКойл" от предложението, за което буквално до вчера настояваха  ГЕРБ, ДПС и ПП-ДБ -  дерогацията да бъде прекратена почти незабавно, в срок от 30 дни.

Обратът дойде на вчерашното заседание на икономическа комисия в парламента, която се отказа от спешаването и реши, че промяната трябва да стане по-плавно. Днес и пленарната зала подкрепи това решение. 

Според гласуваният график до 31 декември 2023 г. руският нефт да не бъде повече от 80% , до 31 март 2024 г. руският нефт да бъде не повече от 75%, в средата на годината да слезе под 50%, а към 30 септември да е под 25%, а след 31 октомври вече да се преработва само неруски петрол.

Добавка към този текст предизвика бурни дебати в парламента. Според нея следвайки този график "ЛУКойл Нефтохим" трябва да запази оборотите си на работа на средните нива от последните 5 години. Това е "застраховка" срещу  опити да собствениците на рафинерията да свиват производството и да създават недостиг на пазара.

Както често става при дебати по петролни въпроси, от БСП и "Възраждане" "рипнаха" да бранят интересите на "ЛУКойл".

"Не може държавата да задължава частна фирма да работи на пълни обороти, без да се съобразяват цени, доставки и други промени, които постоянно настъпват в бизнес средата. Ще влезете в учебниците по икономика", възмути се депутатът от БСП Румен Гечев (който очевидно не прави разлика между пълно и обичайно натоварване на мощностите).

От "Възраждане" пък направо заключиха, че целта е рафинерията да бъде фалирана. "Тикате Нефтохим към фалит и фирми, близки до коалиционните ви партньори ДПС, да я овладеят рафинерията. Какви десни партии сте?", затюхка се Цончо Ганев.

Мнозинството в парламента гласува също така, че при неспазване на графика на преминаване към руски петрол и на натоварването на рафинерията Министерството на финансите може да предложи назначаване на държавен търговски управител в рафинерията.

Депутатите гласуваха също така че цената, на която се внася суров нефт с произход от Русия или изнесен от Русия, не може да бъде по-ниска от котировката по Platts за руския суров петрол за съответната покупка. 

Спор предизвика текста, според който новият оператор на пристанище "Росенец" - ДП Пристанищна инфраструктура - се задължава да гарантира достъп до пристанището на всеки вносител и търговец на суров петрол. 

От опозицията обясниха, че това ще затрудни работата на Нефтохим, защото пристанището може да бъде блокирано от танкери, които нямат договор за преработка в рафинерията. Така танкерите с договори ще трябва да чакат на опашка, а рафинерията ще плаща такса по 100 хил. долара на ден, което ще доведе до повишаване на цените на горивата.

Мартин Димитров от ДБ обясни, че целта е "да има повече конкуренция, което ще свали цените". Има система, която показва във всеки данъчен склад какви са свободните капацитети, а в Закона за акцизите и данъчните складове пише, че 15% от всеки данъчен склад трябва да се отдели за други търговци. Ако до вчера само една фирма е можела да внася на това пристанище, сега се дава достъп и на други фирми. Не виждам проблем", каза Димитров.

По време на гласуванията Деница Сачева от ГЕРБ поиска да се прегласуват всички текстове, в които за ограниченията за внос на руски нефт, е посочено "с произход Русия" като се замени с "Руската федерация". "Значи като отидат танкерите в Турция, може после да дойдат в България, но като турски. Срам и позор", възмути се Румен Гечев. От БСП също напомниха, че голяма част от горивата на ОМV са с руски петрол и попитаха за тях ще има ли санкции.

Покрай ограниченията за внос на руски петрол беше гласувана и нова защитна такса за внос и транзитен пренос на природен газ с произход Русия. Тя е в размер на 20 лв. за 1 мегаватчас.

Това даде повод на опозицията да обяви, че тази такса ще оскъпи с 30% природния газ и ще се отрази в цените на всички останали стоки.

С гласуването на промените в закона за контрол на ограничителните мерки спрямо Русия бяха направени промени и в куп други закони. До последния момент депутати от ПП, ГЕРБ и ДПС вкарваха промени и прегласувания на текстове, което обърка и самите депутати какво трябва да гласуват.

Така и не стана ясно дали бе приет текстът, който завишава допълнителния данък от 33% за свръхпечалбата на "ЛУКойл". Предложението на ДПС бе той да скочи на 50%. Припомняме, че Еврокомисията миналата година въведе заради инфлацията временно т.нар. "солидарна вноска" за свръхпечалбите на фирмите от петролната и газовата промишленост, която да отиде за мерки за подкрепа на уязвими граждани.

Не стана ясно и дали окончателно бе гласувано 100% от запасите с нефт и нефтопродукти да се съхраняват на територията на страната.

Какво точно гласуваха и прегласуваха депутатите ще стане ясно когато законовите промени бъдат публикувани в "Държавен вестник".

Последвайте ни и в google news бутон

Още по темата