Известни лица искат да влязат в бордовете на държавните дружества като независими членове. Тези конкурси за големите предприятия текат в Агенцията за публичните предприятия и контрол и процедурите отново са подновени, след като 45-тото Народно събрание ги замрази до изборите. Процедури за избор на представители на държавата вървят и в съответните ресорни министрества. Справка на „Сега“ показва, че за управите напират и прясно отстранени след скандали кадри.
Интересен е списъкът с допуснати кандидати за независими членове на борда на държавното дружество „Информационно обслужване“. Сред тях е отстранената наскоро от ръководната позиция в Агенцията по вписванията Габриела Козарева. До махането й се стигна след отказ на Агенцията да отрази искани от различни служебни министри промени в бордовете на държавните дружества. Козарева бе назначена в агенцията през 2018, като около името й се разшумя около тлъсти бонуси, раздавани на фона на тежък срив в Търговсксия регистър.
За директор в "Информационно обслужване" сега се пробва и Тенчо Попов. Кандидатите се обявяват само с две имена и точна проверка е невъзможна, но името съвпада с това на финансиста Тенчо Попов, който осъди прокуратурата за незаконен арест с бившия вонен министър Николай Цонев. Конкурс за представител на държавата в борда на "Информационно обслужване" бе обявен и от транспортното министерство. Той обаче е прекратен, като мотиви не са известни.
За независими членове на борда на директорите на скандалното дружество „Автомагистрали“ кандидатстват досегашните членове Стоян Беличев и Иван Коларов. В списъка са още Валентин Николов (името съвпада с това на досегашния член на борда на БЕХ от ГЕРБ), Стефко Василев, Владимир Трифонов и Гено Георгиев.
Оспорвана е надпреварата за независим член на борда на директорите на "Холдинг Български държавни железници“. За едно място се състезават 5 души, сред които и бивши шефове на железниците с опит като Християн Кръстев и Христо Монов. И тук паралелният конкурс за избор на представител на държавата в „Холдинг БДЖ“, обявен от служебния транспортен министър, е прекратен.
Докато в повечето новообявени конкурси има сериозна надпревара, в този за избор на двама независими членове на борда на „Национална спортна база“ има само един допуснат кандидат – досегашният шеф Пламен Манолов.
Кандидатите във всички конкурси се явяват на два изпита – писмен и устен. Законът позволява договорите за управление да са със срок от 3 до 5 години и в много предприятия конкурсите са за максималния срок. Провеждането на конкурсите на ръба на парламентарните избори от старото правителството доведе до скандали и част от подборите бяха замразени. Късият мандат на служебния кабинет в момента не се припознава като пречка за подновяване на процедурите.