Медия без
политическа реклама

Ръстът на заплатите по министерства през 2025 г. се оказа чудовищен

Рекордът е в ДАТО - със 75% увеличение, следвана от Комисията срещу корупцията и ДАНС

13 Дек. 2024Обновена
Реално заложеният от финансовия министър Людмила Петкова ръст на разходите за персонал надмина всякакви очаквания.
EPA/БГНЕС
Реално заложеният от финансовия министър Людмила Петкова ръст на разходите за персонал надмина всякакви очаквания.

Финансовото министерство и част от ресорните министерства с голям ръст на разходите за персонал са подали неточни оценки за готвените увеличения. Затова сметките нямат нищо общо със залегналото в проектобюджет 2025, който се оказа с рекорден ръст на разходите за персонал. Парите за заплати в публичния сектор по консолидираната фискална програма достигат невероятните 23 милиарда лева. Само за 3 години - от края на 2022 г. досега, това перо в бюджета е нараснало с 57%. 

Това показва прегледът на заложените нива в проектобюджет 2025 и изготвяните становища от МФ и ресорни министри по бюджетите, по които има най-голям ръст на заплатите. 

В мотивите към проектобюджет 2025 финансовото министерство твърди, че политиката по доходите догодина предвижда вдигане на заплатите с 10% извън секторите, при които има по-голям ръст заради нов модел на определяне на заплатите и връзването им със средна работна заплата.

Проверка на "Сега" показа, че разходите за персонал (в това перо попадат и осигуровките) повсеместно по министерствата се вдигат с около 20%. В Министерски съвет например за персонал ще отидат с 30.4% повече спрямо 2024 г. - бюджетът скача от 79.5 млн. на 103.683 млн. лв (от администрацията на МС изпратиха обяснение за ръста - долу в карето). В МФ увеличението е 19% - от 530 на 630 млн. лв. В МРРБ средствата за персонал се увеличават с 21% - от 115.805 млн. на 140.795 млн. лв. В Министерството на земеделието и храните - с 24% - от 215.012 млн. на 267.184 млн. лв. С 21% има ръст за администрацията на президенството - от 8.134 млн. лв. на 9.837 млн. лв.

Истинските рекорди обаче са в секторите, в които бе сменен моделът на заплащане и заплатите бяха вързани със средната работна заплата - МВР и МО. Тук ръстът е много над предварително обявения. При внасянето на новите нива на заплащане в закона за МВР се твърдеше, че с тях ще се постигне 13% средно увеличение на възнагражденията на държавните служители и 38 на сто - за тези на трудово правоотношение, и затова са необходими общо 339 млн. лв. През септември общата сума, необходима за увеличението, скочи на 1 млрд. и 70 млн., като нивото на ръстовете се запази - 14% за държавни служители и 31 на 100 за тези на трудово правоотношение. Тези числа показват, че е имало неверни сметки. 

Сега се оказва, че разходите за персонал в МВР скачат от 2.536 млрд. лв. за тази година на 3.828 млрд. догодина, или с 51% - много над обсъжданите 13% и 31% увеличение на възнагражденията. Сумата надхвърля не само сметките на МВР, но и цитираното като ефект от самото финансово министерство. През април 2024 г. в силно закъсняло становище МФ посочи, че за гласуваните промени за системата на МВР ще са необходими 900 млн. лв. допълнително на година - с 400 млн. лв. под предложеното в момента.

МФ е дало неточна информация и за ръста на заплатите в системата на отбраната. Ведомството посочи, че гласуваното през април 2024 г. обвързване на възнагражденията ще струва 510 млн. лв., като се говореше за 30% ръст на възнагражденията. Увеличението реално в проектобюджет 2025 е от 1.68 на 2.47 млрд. лв. или  790 млн. лв. - ръст на разходите за персонал в размер на 47%. Възможно е разликите да се дължат на разходи за осигуровки, но не е ясно защо те са били изключвани при изчисляване на ефекта на промените.  За това увеличение на заплатите в сектор "Отбрана" в становището на МФ се изтъква, че заплатите в МО не са били замразени в последните години и искането на висок ръст не е оправдано. През 2022 г. в системата на МВР, считано от юни, е осигурено увеличение на възнагражденията на персонала с 15%, през 2023 г. - с 10% от август, през 2024 г. - с нови 10%, пише в това становище. 

При някои структури увеличенията са рекордни като дял, като това вероятно се обяснява и със съществували дотогава разлики в заплащането. За тях сигнализира бившият финансов министър Асен Василев (който обаче като министър на свой ред допусна безпринципни ръстове). Рекордьор по този показател е Държавна агенция "Технически операции" (ДАТО) с ръст на разходите за персонал от 75%. Там средствата за заплати се увеличават от 81.3 млн. на 142 млн. лв. 73% ръст има Комисията за противодействие на корупцията - от 8.956 млн. лв. за 2024 г. на 15.522 млн. лв. В същото време другата комисия, която се появи след разделянето на голямото КПКОНПИ - Комисията за отнемане на незаконно придобито имущество, получава през 2025 г. 13.497 млн. лв. средства за персонал, което е със 17% повече от 2024 г. Това вероятно се обяснява с по-високи стартови заплати на тези служители. В ДАНС ръстът е 61% на издръжката на персонала - от 162.538 млн. лв. през тази година до 262.349 млн. за 2025 г.

С 48% ще скочи издръжката на персонала в Националната служба охрана /НСО/ - от 59.312 млн. на 88.245 млн. С близо 50% скачат и средствата за персонал в правосъдното министерство - от 389.478 млн. на 582.981 млн. лв.

Защо са допуснати тези големи увеличения на фона на огромен недостиг на средства и въвеждане на екзотични данъци не е ясно. Сравнението в перо персонал по Консолидираната фискална програма на 2025 спрямо плана за 2024 г. показва невиждан ръст за последните години в размер на 5 млрд. лв. Тук попадат разходите на персонал на всички съставни бюджети - не само министерства и държавен бюджет, но и общини, вузове, осигурителна система. 


ТРИК 

Огромните суми за увеличенията на заплатите в МВР, което повлече първо крак в новата мода за обвързване със средна работна заплата, са постигнати по много любопитен начин. Новият модел за изчисляване на възнагражденията е предложен заради неадекватно ниски лимити за най-ниските заплати във ведомството.

Така е изчислено, че за най-ниската заплата за лице със средно образование на трудово правоотношение лимитът на заплатата трябва да се увеличи от 819 лв. на 1076 лв. или 31%. На базата на тези лимити за минималните заплати е преценено, че абсолютно всички  възнаграждения трябва да скочат с 31%, за да не се разваля структурата на диференциация на възнагражденията. Това е довело до много високо увеличение на общите разходи. 


 

МС обясни скока за персонал със структурни промени 

В специално подготвена информация във връзка с публикацията на "Сега" от МС обясниха по-високото ниво на ръста на разходите за заплати с настъпили структурни промени. Оттам изтъкват, че отразеното увеличение на възнаграждения е 10% - колкото е официално обявено, а по-високите разходи са резултат от размествания на структури, числености, както и на новите размери на минималната работна заплата и ръста на максималния осигурителен доход.

Със законопроекта за държавния бюджет на Република България за 2025 г. се предвиждат 10 % увеличение на възнагражденията на персонала зает по трудови и служебни правоотношения в администрациите на разпоредителите с бюджет по бюджета на Министерския съвет (администрацията на Министерския съвет, областните администрации, Държавната агенция за бежанците при Министерския съвет, Държавна агенция „Архиви“, Държавна агенция „Безопасност на движението по пътищата“, Институт по публична администрация, Национална комисия за борба с трафика на хора, Централна комисия за борба срещу противообществените прояви на малолетните и непълнолетните, Комплекс „Бояна“, Стопанство „Евксиноград“, Обект „Шабла“, Почивна база „Орлица“ – Пампорово и Почивна база „Слънчев бряг“).

 

Последвайте ни и в google news бутон

Още по темата