С малък излишък от 82 млн. лв. излиза бюджетът на държавата в края на първото полугодие. Месец преди това хазната бе на дефицит от 140 млн. лв. Министерството на финансите отчита, че подобрението на бюджетната позиция през юни се дължи основно на по-високите постъпления от корпоративен данък, след като крайният срок за подаване на фирмените данъчни декларации и внасянето на налога бе изместен заради коронакризата от 31 март на 30 юни. Положително влияние върху приходите оказва и продължаващото подобрение при постъпленията в частта на косвените данъци, социално и здравноосигурителните приходи, посочва финансовото министерство.
Приходите, помощите и даренията по консолидираната фискална програма за първото полугодие са в размер на 24.720 млрд. лв. (51,9 % от годишния разчет), като спрямо първото полугодие на 2020 г. се отбелязва ръст от близо 3,3 млрд. лева. Данъчните и неданъчните приходи нарастват с 3,6 млрд. лв., докато постъпленията от помощи намаляват с 0,3 млрд. лева. Значителен ръст на месечна база спрямо същия месец на предходната година се отчита при приходите от корпоративни данъци, ДДС, акцизи, ДДФЛ, осигурителни вноски.
Разходите по консолидираната фискална програма (вкл. вноската на Република България в бюджета на ЕС) към юни 2021 г. се очаква да бъдат в размер на 24.638 млрд. лв., което е 46,9 % от годишния разчет. За сравнение, разходите за същия период на 2020 г. бяха в размер на 19.821 млрд. лева.
Значителният ръст на разходите през първото полугодие на 2021 г. е свързан, от една страна, с по-ниската база през 2020 г., когато за борба с пандемията от COVID-19 са били изхарчени по-малко средства, а от друга страна, заради по-големите плащания в социалната сфера и издръжката на администрацията.
Например близо 630 млн. лв. са дадени за добавки в размер на 50 лева към пенсиите на всички пенсионери за месеците от януари до юни. Наред с това е увеличен размерът на минималната пенсия за осигурителен стаж и възраст и на максималния размер на пенсията от началото на годината. Принос за нарастване на разходите имат и субсидиите за бизнеса по мярката „60/40“, мярката „80/20“, мярката „Запази ме“, мярката „Подкрепа чрез оборотен капитал за малки и средни предприятия, засегнати от временните противоепидемични мерки“, администрирана от НАП, и други. В частта на капиталовите разходи също се отчита ръст спрямо същия период на предходната година, който се дължи на извършени плащания по инвестиционни проекти на Българската армия и пътни инфраструктурни обекти.