Апартаментите в "Лозенец" и в центъра поскъпват най-много в София през първото тримесечие на годината. По данни на агенцията за недвижими имоти "Имотека" квадратен метър в "Лозенец" излиза средно 1773 евро, което е с 9% повече в сравнение с последните 12 месеца. В централната част на столицата средната цена е 1640 евро на кв. метър или с 8% по-скъпо отпреди година.
В същото време от "Имотека" посочват, че едва 0.5% от жилищата в идеалния център на столицата излизат на пазара въпреки голямото търсене - сделките се сключват за няколко дни. Проучване на компанията показва, че в централната градска част има около 30 000 жилища, а от тях на пазара се предлагат под 150 годишно. 20% от активните към момента обяви за центъра на София са за жилища, които излизат за първи път на пазара.
"На практика зона с огромен потенциал остава без развитие“, коментира Люба Атанасова, изпълнителен директор на "Имотека". „Собствениците на имоти в центъра рядко се решават на продажба. Независимо от моментното си състояние, тези жилища са с изключително високо качество и цената им в дългосрочен план може единствено да расте. Същевременно, много от имотите в центъра са "тъмни прозорци". Те принадлежат на пасивни собственици, обичайно няколко наследници, документацията по собствеността не е уредена, липсва и консенсус за бъдещето на имота, което прави невъзможно излизането му на пазара”, казва още Атанасова.
Според нея това води до все по-голямо запустяване на централната градска част. "Общият облик на идеалния център има потенциала да бъде в пъти по-добър, а средата – много по-подходяща за живеене, но за съжаление, това не се случва", коментира Атанасова.
Данните на "Имотека" показват, че по-съществено поскъпване на апартаментите през първото тримесечие се наблюдава и в някои "по-евтини" квартали на София. В Красно село цените на имотите бележат среден ръст от 6.7% - от 1261 евро на на 1346 евро на кв. метър. В "Люлин" също средното повишение на цените по сключените сделки е 6.7% - от 914 на 976 евро на кв. метър.
Общо за столицата поскъпването на жилищата през първото тримесечие е с 5.16% - от 1259 евро преди година на 1326 евро на кв. метър в момента.
Малко под половината от сделките в София се сключват с пари в брой. В 45% от продажбите сделките се сключват без коментар на офертната цена, при около 10% се постига намаляване на цената с около 1000 евро, а при други 20% - с до 5000 евро.
ПРОГНОЗИ
По-съществено раздвижване на пазара на имоти се очаква в следващите месеци с изтичането на все повече мораториуми по кредитите. „Очакванията на купувачите са за по-ниски цени спрямо предпандемичните нива. Продавачите обаче трудно отстъпват в момента поради факта, че не са притиснати от банки заради кредитния мораториум. Предстои да видим кога ще се срещнат двете страни и на какви параметри ще бъдат сключените сделките“, отбелязват брокери. Възможно е банките да пристъпят към леко повишение на лихвите по ипотеките заради увеличаване на дела на необслужваните кредити и това веднага ще рефлектира негативно на цените на жилищата.