България може да влезе в чакалнята на еврозоната до края на тази година. Това коментира Фабио Панета, член на борда на Европейската централна банка, цитиран от Bloomberg.
Коментарът на Панета е пред вестник Le Mondе. Според Bloomberg той показва, че процесът по разширяване на еврозоната остава непроменен въпреки икономическите щети от коронавируса. Страната ни обаче очакваше присъединяването към валутния механизъм ERM2, т.нар. чакалня за еврозоната, да се случи доста по-рано. Първоначално плановете ни бяха за края на април, а след това за месец юли.
България договори през юли 2018 г. с евролидерите условията за влизане в чакалнята на еврозоната, като от страната ни бе поискано едновременно с това да стане член и на Европейския банков съюз. Междувременно ЕЦБ проведе стрестестове в пет български банки. Миналата седмица правителството обяви, че последната пречка пред присъединяването ни е преодоляна - капитализирането на Първа инвестиционна банка с общо 200 млн. лв., като 140 млн. ще бъдат платени от държавата чрез Българска банка за развитие. Очаква се операцията по изкупуването новоемитираните акции на ПИБ да приключи до дни.
На последната пресконференция от миналата седмица финансовият министър Владислав Горанов обяви, че през юли България ще се присъедини към Банковия съюз, което трябва да стане с решение на Европейската централна банка, а в чакалнята на еврозоната "когато сме готови". Преди това правителството твърдо заявяваше, че влизането в двете структури трябва да се стане едновременно, тъй като членство в Банковия съюз, без страната да е в еврозоната, може да се окаже неизгодно.
Преди дни "Медиапул" цитира финансовия министър, който казва, че ако България бъде приета в Банковия съюз, но впоследствие държавите членки отхвърлят кандидатурата й за чакалнята за еврозоната, България ще напусне Банковия съюз.
В същото време Фабио Панета от управата на ЕЦБ похвали България и Хърватия за предприетите "смели мерки“. „Ако процесът приключи успешно, те могат да се присъединят към ERM II до края на годината“, добави той.
Панета отбеляза, че страните обикновено остават в ERM II в рамките на около две години. Той посочи, че „първият наличен прозорец за присъединяване на Хърватия и България към еврозоната ще бъде през 2023 г., ако всички предварителни оценки са успешни“.