От днес, 1 април, прагът за регистрация на фирмите по ДДС отново се връща на 100 000 лв. От началото на годината той бе повишен на 166 хил. лв. като мярка за улеснение на малкия бизнес, но тя просъществува само три месеца.
На фона на раздутите разходи за вдигане на заплатите в държавните структури финансовият министър Теменужка Петкова реши, че бюджетът понася "големи" загуби от повишения праг за регистрация по ДДС и настоя отново той да бъде свален.
От НАП напомнят, че фирмите, които имат достигнат облагаем оборот 100 000 лв. или повече в последните 12 последователни месеца преди 1 април, са задължени да подадат заявление за регистрация по Закона за ДДС.
"Следва да се има предвид, че посоченият праг е приложим при определяне на облагаемия оборот както за целите на задължителната регистрация по закона, така и в случаите на дерегистрация", посочват от НАП.
Регистрираните лица с облагаем оборот под 100 000 лв., които желаят да останат регистрирани по Закона за ДДС, нямат задължение да подават заявление за дерегистрация.
Припомняме, че през 2023 г. за първи път от дълги години прагът за регистрация по ДДС бе повишен от 50 хил. на 100 хил. лв., а също така бе гласувано и следващо повишение до 166 хил. лв. от 1 януари 2025 г. Тези промени целяха малките фирми да се разтоварят от данъчната бюрокрация по подаване на ДДС декларации и водене на сложно ДДС-счетоводство, което отнема време и повече разходи. Според МФ обаче промяната ще ощети бюджета тази година със 139 млн. лв., затова управляващите отмениха по-високия праг и го върнаха на 100 хил. лв.
Промяната ще създаде затруднения за близо 200 000 фирми, обявиха в Народното събрание от "Продължаваме промяната" и "Демократична България". Ако тези фирми са се отписали от регистрация по ДДС от 1 януари заради по-високия праг от 166 000 лв., сега те ще трябва да се регистрират отново.