Медия без
политическа реклама

Заформи се силен отпор срещу замразяването на бюджетни заплати

Президент, политици и синдикати бранят ръста на възнагражденията на полицаи и военни въпреки огромната дупка в бюджета

20 Ноем. 2024
Полицейските синдикати заплашиха с мащабни протести, ако посегнат на обещаното повишение на заплатите им.
Илияна Димитрова
Полицейските синдикати заплашиха с мащабни протести, ако посегнат на обещаното повишение на заплатите им.

Отпорът срещу замразяването на заплатите догодина на полицаи, военни, учители и всички работещи в бюджетната сфера като мярка за свиване на дупката в хазната се разраства и намира все повече поддръжници.

Политически лидери като Бойко Борисов и Делян Пеевски вече се обявиха срещу свиване на издръжката на работещите в бюджетната сфера. Борисов заяви, че ГЕРБ няма да подкрепи бюджет за догодина с увеличение на данъци и орязване на заплати. Пеевски в специална декларация на "ДПС-Ново начало" се закани да се бори заплатите в МВР и МО да се увеличат от 1 януари, така както е предвидило предишното Народно събрание. 

Синдикатите и полицейските профсъюзи от дни заплашват с протести, а във вторник в защитата за по-високи възнаграждения в армията се включи и президентът Румен Радев.

В опит да свие недостига в бюджета през 2025 г. до 3% от БВП, служебният министър на финансите Людмила Петкова призова за извънредни мерки за увеличаване на приходите, както и за орязване на част от разходите догодина.

Петкова обяви, че ще е добре през 2025 г. планираното между 30 и 50% увеличение на възнагражденията на полицаи и военни да стане поетапно, а не наведнъж от 1 януари. По същия начин може да се забави планираният 20% ръст на възнагражденията на учители и университетски преподаватели. Предлага се също догодина да не се състои 10% ръст на заплатите на останалите работещи в бюджетната сфера. Освен това стана ясно, че служебният кабинет обмисля друга формула за по-ниско повишение на минималната работна заплата от вече приетите 15% до 1077 лв.

ЗАПЛАХИ ЗА ПРОТЕСТИ

Синдикатите в МВР заплашват с протестни действия, ако приетото вече увеличение на заплатите им не залегне в бюджета за 2025 г. "Минималната заплата ще стане 1077 лв., което е разлика от не повече от 300 лв. до най-ниската заплата на служител на МВР с полицейски правомощия. Категорично липсата на кадри ще се завърне, качеството на кадрите ще спадне. Огорчени сме от това, че държавата не може да гарантира постигнатите договорености, разбирайте, това което е гласувано от българския парламент в Закона за МВР, и реакцията ще бъде подходяща. Протестите ще бъдат впечатляващи. Недоверието на служители в сектор Сигурност в държавата е недопустимо. Съжаляваме, но в момента представители на държавата водят до този краен резултат", закани се председателят на Синдикалната федерация в МВР Илия Кузманов.

От Синдиката на служителите в затворите обявиха, че ще подкрепят протестите на колегите си полицаи. 

КНСБ също заплаши с масови протести, ако догодина не се случи увеличение на минимална работна заплата до 1077 лева, а наред с това и ръст на заплатите от поне 10% във всички бюджетни сфери и по-значително увеличаване на доходите в образованието, здравеопазването и МВР. Лидерът на КНСБ Пламен Димитров смята, че тези по-големи разходи може да се компенсират с връщане на ДДС в ресторантьорството и хлебопроизводството, допълнително облагане на банките и лихвена амнистия за фирмите с просрочени данъчни задължения. 

Служители от регионалните екоинспекции първи обявиха готовност за протести, защото им обещали увеличение на заплатите с 30%, а сега станало ясно, че това е невъзможно.

ПРЕЗИДЕНТСКА ЗАЩИТА

Президентът Румен Радев специално защити по-високите заплати на военнослужещите. Той обяви, че очаква парламентът да спази обещанието си за повишение на заплатите им, защото все по-малко са кандидатите за бъдещи офицери и войнишки състав в армията.

"Ние не можем да си позволим в цялата ситуация на несигурност около нас да продължава този отлив от армията. Ние трябва да имаме наистина силна армия, способна, на която да можем да разчитаме, а най-важното в армията са хората. Това трябва да е ясно, да, всичко е важно - и самолети, и бронетранспортьори, и кораби, но изключително важни са хората", каза Радев.

СКОК НА БЮДЖЕТНИТЕ РАЗХОДИ ЗА ПЕРСОНАЛ

Догодина се очертава скок на разходите за персонал в бюджетната сфера с 4.4 млрд. лв. При това причината не е само планираният ръст на минималната заплата от 930 на 1077 лв., която вече е вързана със средната за страната. По-рано тази година предишното Народно събрание почти единодушно гласува с промени в Закона за МВР и в Закона за въоръжените сили възнагражденията в силовите ведомства и армията да бъдат увеличени с 30 до 50%.

Така само в системата на МВР издръжката за персонал ще скочи с над 1.2 млрд. лева, след като тази година ще бъдат изхарчени рекордните над 2.5 млрд. лв.

В системата на Министерството на отбраната се очакват допълнителни 600 млн. лв. разходи за заплати.

Допълнително разходи от 600 млн. лв. се очертават и за по-високи заплати в училищното и висшето образование догодина.

Все още не е ясно дали 51-вото Народно събрание ще започне работа, след като депутатите не може да се разберат за избор на председател втора седмица. Но ако все пак се стигне да приемане на бюджет за 2025 г., при очертаващи се нови избори напролет, едва ли ще има партия, която ще посмее да гласува за замразяване на заплати в бюджетните сектори. В същото време нито една политическа сила не повдига въпроса за реформи в секторите, в които се предлагат по-високи възнаграждения, нито за оптимизация на администрацията.

Засега единствено от ПП-ДБ не се застъпват за вдигане на възнагражденията на полицаите, но категорично държат на по-високи заплати за образование и здравеопазване.

От БСП заявиха, че са категорично против замразяване на бюджетни възнаграждения, но са склонни да подкрепят допълнително облагане на банките, както и нов данък за добива на подземни богатства на мястото на концесионни такси.

Последвайте ни и в google news бутон

Още по темата