Като вицепремиер Марияна Николова бе почти незабележима, но откакто стана и министър на туризма, е превключила на пета скорост. Графикът й е наситен със срещи, обикаля нашир и надлъж страната и обещава - ще развиваме поклонически туризъм, ще насърчаваме културния туризъм, ще подкрепим зимните курорти, ще наблягаме на археологията.
"Популяризирането на България като място за пътувания в 4 сезона е основно в моята работа, културният туризъм, съчетан с археология и фестивали допринасят за превръщане на България в целогодишна дестинация, обяви Мариана Николова по време на понеделнишкото си посещение на Цари Мали град - несъвсем сполучливо реставрираната късноантична крепост в с. Белчин.
Преди това Николова бе в Самоков, където обмени размисли за зимния сезон с представители на туристическия бизнес от Банско, Пампорово и Боровец. "България трябва да пренасочи рекламните си кампании към социалните мрежи и към телевизиите на балканските страни", смятат от бранша.
От ски курортите поискаха по подобие на чартърните полети държавата да субсидира и местата в автобусите. А министърката обясни, че е важно отсега да започне подготовката на сезон 2021.
Срещите, дискусиите и плановете за бъдещето са хубаво нещо, но само когато водят до реални дела. А българската държава непрекъснато прави гафове и пасува, когато има нужда от енергични действия. Това е в състояние да убие ефекта и от най-добрата рекламна кампания. Точно това видяхме последните седмици с курортите ни по Северното Черноморие. Заради бума на коронавируса в старчески домове в Добрич стигмата на заразата беляза целия район, редица държави обявиха България за опасна дестинация, а туроператори масово започнаха да анулират чартърни полети. София изобщо не успя да реагира и да проведе елементарен кризисен пиар, за да обясни на чужденците, че морските ни курорти са безопасни и Ковид-19 в тях няма.
Сезонът за германците в дестинация Варна приключи - вече пристигнаха последните чартърни полети, за да приберат обратно туристите, съобщи пред TravelNews Калин Сутев, представител на германския концерн DER Touristik Deutschland. Чартърната програма, с която се водят гости в Златни пясъци, Албена и Св. Константин и Елена, бе прекратена преждевременно с един месец. Причината е в поставените от Германия в забранителния списък за пътувания области Варна и Добрич, на чиято територия се намират трите курорта.
Туроператорите настояваха Министерството на туризма и Министерството на здравеопазването да извадят морските курорти в отделна статистика, а не да влизат в общите данни за областите, така че да се види, че опасност от зараза в тях няма. Добрич не е "Албена" и Варна не е "Златни пясъци", но някой трябваше да го обясни на чужденците. А незаслужено лошият имидж на България се оказва пречка и към записванията за следващия летен сезон. По това време на годината обикновено вече започват да се правят резервации за следващото лято, но до момента заявките от Германия са нула.
ГУРБЕТЧИИ
Междувременно от туристическия бранш все повече разчитат на българите да спасят летния сезон, тръгнал към подранил финал. Особено големи надежди се възлагат на сънародниците ни, прибрали се от гурбет заради коронавируса, да инвестират в почивки на родното Черноморие. А Varna24chasa публикува обширен репортаж, в който благодарни туроператори разказват как заможни ромски фамилии от Столипиново пълнят петзвездни хотели в Слънчев бряг.
"Те са големи патриоти, печелят навън и инвестират у нас, обяснява пред "24 часа" Али Байрам, лидер на ДПС в Пловдив. "Почти всички гурбетчии от квартала, които си карат отпуските в Пловдив, ходят това лято на нашето море. Това са платежоспособни млади хора, които работят и изкарват солидни пари. Едно 40-50% от жителите на "Столипиново" са навън. А кварталът наброява общо около 50 000. И все повече гледат да заминат. Едно семейство отива с 3-4 деца, вземат и възрастните си родители - стават 7-8 души. И за седмица оставят минимум 4-5 хиляди лева. Имигрантите ни формират сериозен брутен вътрешен продукт и влагат парите си у нас. Ходят на нашето море, на Велинград, в Хисаря и там си харчат парите, които са изкарали през годината", обяснява Байрам.