Медия без
политическа реклама

Директори искат охрана на дворовете в неучебно време

Те настояват и за ежедневно почистване от общината

Вандалските прояви в училищните дворове притесняват директорите, които следва да възстановят щетите от собствените си бюджети.
Илияна Димитрова
Вандалските прояви в училищните дворове притесняват директорите, които следва да възстановят щетите от собствените си бюджети.

Заповедта на пловдивския кмет Костадин Димитров, която разпореди свободен достъп до дворовете на всички училища в града в неучебно време, разбуни духовете сред учители и директори. От Съюза на работодателите в системата на народната просвета и Сдружението на директорите в средното образование изпратиха писмо до градоначалника, в което изразяват редица резерви около решението и настояват за преосмислянето му. 

Според заповедта от 12 август т.г. децата в Пловдив могат свободно да ползват дворовете на училищата в неучебно време, в делнични и празнични дни, в часовия диапазон от 9 до 21 ч. Директорите трябва да организират и контролират достъпа, а при констатирани нарушения да подават сигнал до съответните органи. Решението се харесва масово от родителите, които отдавна настояват децата да могат да играят и спортуват на спортните съоръжения в училищата свободно вместо да прескачат оградите или да се чудят какво да правят през свободното си време. Още повече, че в някои райони училищните дворове са единственото място, където децата могат да спортуват безопасно. Неслучайно някои общини са си поставили цели да увеличат достъпа до места за детски спорт.

Доста директори също не са против, ако базата им се ползва само за спорт и отдих, но изтъкват, че често тя става обект на различни вандалски прояви - счупени пейки, изкъртени футболни врати, надраскани фасади, оставени фасове, боклуци, дори палене на огън от клошари. Затова и според тях заповедта поражда повече проблеми, отколкото разрешава такива.

Липсата на лице от персонала на училището в часовете от 9 до 21 ч. крие високи рискове от умишлено увреждане на наличната материална база - както на сградите, така и на откритите пространства, и от замърсяване с различни отпадъци, включително и такива, опасни за живота и здравето на хората, казват директорите. Те смятат, че е невъзможно да се установяват нарушителите и да им се наложат имуществени санкции. В кметската заповед не е уточнено до кои точно институции следва да се подават сигнали за констатирани нарушения, нито е разписана конкретна процедура кой поема разноските за възстановяване на щетите в случай, че не бъде открит нарушителят, както и в какви срокове следва да се отстранят щетите, посочват пловдивските директори.

В писмото си те предлагат общината да осигури охрана или видеонаблюдение на дворовете на училищата в неучебно време, в делнични, почивни и празнични дни за времето от 17 ч. до идването на следващия ден на лице от персонала на училището, както и ежедневно метене, сметосъбиране и сметопочистване на дворовете от общинско предприятие "Чистота". Организациите на директорите смятат също така, че трябва да се осигурят регулярни инспекции от страна на общински служители, да се поставят информационни табели, които да указват правилата за ползване дворовете на училищата и прилежащите им спортни зони, както и контактите за подаване на сигнали при нарушения.

От предложенията по-скоро става ясно, че дебатът не е "за" или "против" отварянето на училищните дворове, а как да се въведе по-работеща организация около това решение, което е в интерес на учениците, подобряване на физическата култура и здравословното им състояние, както и изобщо за гражданите и за повишаване на активността им.

 

Практика

Дали да се отворят училищните дворове през уикендите по принцип решава всеки един директор, затова и картината в страната е шарена. Родители в Бургас свидетелстват, че масово училищните дворове в морския град са със свободен достъп през уикендите и лятото. Във Варна също има доста училища, които не заключват вратите на дворовете си. В София например около 46% от общинските училища заключват дворовете си, защото се опасяват от вандалски прояви, замърсяване, щети върху материалната база и др., показват данни на Столична община, предоставени на "Свободна Европа".

Практиката обаче показва, че ако има желание, има и начин. Някои райони в столицата, като например "Триадица", са въвели различни мерки - на училищата, които пожелаят да предоставят свободен достъп до дворовете си през почивните дни, общината предоставя охрана от фирма, с която има договор, включително поема и разходите по амортизация на спортните съоръжения в дворовете. Решението се е оказало работещо, тъй като 7 от 10 училища са решили да отворят дворовете си, спокойни, че ще получат помощ при отстраняване на евентуални щети, нанесени на базата, която те следва да стопанисват.

Последвайте ни и в google news бутон

АНКЕТА "СЕГА"

Ще гласувате ли на предстоящите парламентарни избори?