Средната учителска заплата да стане 2032 лв., а на непедагогическите специалисти - 1134 лв. Това ще предложи Министерството на образованието и науката (МОН) на социалните партньори в средното образование с разпределението на средствата от актуализацията на държавния бюджет, съобщават оттам.
От МОН казват, че на 6 юни са поискали от министерството на финансите 173.4 млн. лв. допълнително за предучилищното и училищното образование. "Първоначално тази сума остана извън разчетите за промяна в закона за бюджета, но впоследствие депутатите гласуваха 150 млн. лв. за увеличение на възнагражденията, за издръжка и храна, както и за национални програми", посочват от министерството.
За увеличение на възнагражденията в детските градини, училищата и центровете за подкрепа се отделят близо 54.5 млн. лв. С тях учителските заплати ще се вдигнат средно с 5%, а тези на непедагогическия персонал - средно с 4%. Все още обаче не е ясно дали всички заплати ще се увеличат с еднакъв процент, или с еднаква сума, т.е. с различен процент. "Към момента не е уточнен механизъм за определяне на увеличението. Отговор на този въпрос може да бъде даден след като се проведат преговори със социалните партньори и бъде подготвен Анекс към действащия Колективен трудов договор", посочват от МОН в отговор на въпроси на "Сега". 5 на сто увеличение върху минималната заплата, която от 1 април бе увеличена на 1415 лв., би означавало, че минималната учителска заплата може да се увеличи до около 1485 лв.
За обезщетения на напускащите образователната система ще се изплатят 35.1 млн. лв. допълнително. Над 1.2 млн. лв. повече се отпускат за ученически стипендии.
С 20% се повишава добавката за храненето на децата от подготвителните групи и от 1 до 4 клас. За тази цел са предвидени почти 5.5 млн. лв. За компенсиране на по-високите разходи за храна с още 5 млн. лв. се вдига нормативът за целодневната организация на учебния ден.
Заради скока на цените на енергоносителите образователните институции ще получат 10.5% над досегашния си бюджет за издръжка и режийни разходи, въпреки че директори настояваха за доста по-високо увеличение на това перо. Това ще струва на държавата над 26 млн. лв. допълнително.
С 31% ще се увеличи нормативът за издръжка на дете в детските градини. За това са предвидени почти 22.5 млн. лв.
ПОСТФАКТУМ
"Не е справедливо да се ползват величини като "средна учителска заплата". Това е статистическа величина. Никой не получава средна, а своята РЕАЛНА заплата!", възкликна във фейсбук председателят на Съюза на работодателите в системата на народната просвета Диян Стаматов. По думите му е обидно министерството да свика отраслов съвет за социално партниране и половин час преди това да излезе с прессъобщение по всички медии с предложението си. "Ясно е, че министерството определя правилата! Съмнява ли се някой, че след публикувано предварително предложение ще има някакво друго решение…Не сме напреднали чак толкова!", казва той, призовавайки понякога МОН да се вслушва в "лошите герои на деня - своите училищни директори", защото те изпълняват неговите политики.
ЗАСЛУГИ
Бившият просветен министър Красимир Вълчев обърна внимание на това, че средствата за увеличение на заплатите и издръжката са гласувани благодарение на "лошата" опозиция, "която преправи бюджета на Асен Василев и днес им дава възможност да се похвалят с увеличение на възнагражденията". Той припомня, че на 21 юни от парламентарната трибуна, в отговор на негов въпрос защо няма нищо за образование в актуализацията на бюджета, Асен Василев е заявил: "Всичко, което поиска министър Денков, му беше предоставено". "Или казано с други думи: МОН не поиска нищо. Тогава попитах кой от двамата министри не казва истината - Денков, че е поискал или Василев, че не му е искано", припомня той, учудвайки се на твърденията на МОН, че те са поискали 177 млн. лв. от МФ. По думите му е хубаво, че МОН са поискали допълнителни средства, защото системата има нужда. "Но явно не са били достатъчно убедителни и настоятелни, защото в проекта, одобрен от Министерски съвет, нямаше нищо за образование", казва Вълчев. По думите му допълнителните 177 млн. лева за системата на образованието са били одобрени по предложение на ПГ на ГЕРБ-СДС, за които депутатите от "Продължаваме промяната" в комисията по бюджет и финанси са гласували против.